Ukážka z diela

Iba baba

Dospievanie Sojka bola na návšteve u starej mamy, kde žije jej teta. Bratanec jej ukazoval chlpy pod pazuchami, chválil sa jej, že mu už narástli. Sojka nevedela, či sa má čudovať, radovať alebo len zostať informovaná. Vcelku jej to bolo jedno. Ona už chlpy má - tu a tam. Rastú jej prsia, bolí ju to. Nie je to bohviečo. Pamätá si, že keď bola malá, bola strašne zvedavá, aké prsia majú ženy pod pulóvrami a blúzkami. Mama jej rozprávala, že boli párkrát na návšteve, bolo to v lete, Sojka mala vtedy asi tri roky a vrhala sa na všetky ženy, ktoré tam boli, a zdvíhala im blúzky, alebo im siahala do výstrihu. Chcela jednoducho skúsiť, vidieť a ohmatať, ako to vyzerá. Nešlo jej do hlavy, že ona také nemá. Niektoré tety mali také veľké prsia a ona by ich tak rada pomagorila, a ony jej to nedovolili. Mama sa za ňu hanbila, aj jej to bolo smiešne, aj sa hnevala. V momente, keď si niektorá žena sadla, Sojka k nej priletela ako jedovatý šíp a vrhala sa jej na poprsie. V bezpečí boli len tie, ktoré stáli, vtedy Sojka na ne nedočiahla. Potom ju to prestalo zaujímať a dnes si nie je istá, či je až taká nadšená, že jej tie prsia začínajú rásť. Bolia ju, musí si na ne zvyknúť, zdá sa jej, že horná časť jej tela je teraz vystavená celému svetu napospas. Hrbí sa, a to je zle, ale keď sa nehrbí, tak jej vpredu trčia také dva malé hroty, ktoré každý vidí. Sojka občas cíti, ako ju ohmatávajú pohľadmi, a je jej z toho zle.

Keď Sojke začali rásť prsia, bolo to strašné. Hrbila sa, robila všetko preto, aby jej lopatky trčali na chrbte viac než prsia vpredu, a vcelku sa jej to aj podarilo. Najprv nevedela, čo sa deje, lebo ju to tam, kde mala prsné bradavky, začalo trochu bolieť. Mala to tam také zdurené. Povedala to mame a tá jej povedala, že jej začínajú rásť prsíčka. Sojka nevedela, či je rada alebo nie, ale v každom prípade mala pocit, že jej vlastné telo ju zradilo. Načo jej budú prsia? Na oštaru! Potom ju mama upozornila, že keď má tričko a nahýna sa dopredu, aby si ho pridržala, lebo sa jej chlapci budú pozerať do výstrihu. Po takom niečom Sojka skutočne netúžila, a tak odvtedy vždy, keď sa zohla, skontrolovala si výstrih, čo jej tam vidno. Potom jej raz kamarátka, vlastne už bývalá kamarátka, povedala, že má v triede najväčšie cecky. Povedala to obdivne a závistlivo a Sojka by ju bola najradšej zabila. Brat kreslil prsnaté baby potajomky do zošita a otec ho za to vyhrešil.

Aj Sojka také kreslila, keď bola menšia a ešte žiadne prsia nemala, teraz ju to už nevzrušuje. Ako však vidí a všade pozoruje, ženské prsia vzrušujú mužov natoľko, že niekedy ako keby strácali rozum. Sojke ich je ľúto. Veď takto nemajú zo života vôbec nič, lebo zo sveta nevidia nič - okrem prsníkov. Nevidia totiž ďalej než na najbližšie ženské prsia, ktoré sa pri nich objavia.