Ukážka z diela

Polrok bez sexu

Firemná aféra

(poviedka)

1.

Správa, že do firmy má nastúpiť nový človek, prišla ako výbuch bomby. Vraj nejaký analytik, špecialista na peniaze. Vedeniu ho odporučila finančná riaditeľka a mal dať do poriadku firemné finančné vízie. Novinka sa šírila z oddelenia na oddelenie a všetky zamestnankyne sa tešili, nového muža tu potrebovali ako soľ. Aj vedenie tak usúdilo, finančné vízie sú doménou mužov a žien tu mali viac ako dosť.

Len na finančnom oddelení ich bolo päť: dve vydaté, jedna rozvedená a dve slobodné. Jedna hysterka, jedna hypochondrička, tri sexuálne nespokojné, dve spokojné len občas a jedna s nábehom na alkoholizmus. Jedna posadnutá fitnescentrami, tri diétami, jedna s nadváhou a dve fajčiarky. Atakďalej, spolu päť.

Na ekonomickom to bolo rovnaké, na obchodnom tiež, akurát tam nemali žiadne vydaté. Na recepcii sedeli tri: jedna manželka a matka a dve slobodné. A napokon tam bolo oddelenie zásielok: jedna manželka a tri matky, jedna rozvedená a jedna slobodná s dieťaťom. Jedna tučná a dve tak akurát, čiže spolu tri.

Na všetkých oddeleniach mali na nového finančného analytika len jednu požiadavku: aby bol slobodný. Maximálne rozvedený. O ženatého nemali záujem. Takých tu už bolo niekoľko a o ďalšieho nestáli. Od čias, čo si Zuzana z oddelenia zásielok začala so ženatým správcom počítačovej siete, si už nikto podobnú aféru neželal. Sieť vtedy padala sedemkrát za deň. Správca siete večne opravoval Zuzanin počítač a na firemný server kašlal. Všetci to vedeli, ale nikto nič nehovoril. Potom firmu navštívila jeho manželka s dvomi deťmi. Na recepcii urobila krik, až sa triasli plastové okná. Vraj ona si myslela, že toto je slušná firma a pritom je to kurváreň! Všetci sa tu len kurvia a ona môže doma čakať na svojho muža s večerou! Ako sa volá váš pán manžel? Spýtala sa jej Beátka, šéfka recepcie. Predsa Belopotocký, ty kurva vymaľovaná! Kričala manželka správcu siete. Vedenie Belopotockého hneď prepustilo. Aby sa nesťažoval, dali mu odstupné. Zuzanu zo zásielok chceli prepustiť tiež, ale obmäkčili ich jej slzy: vraj je sama, slobodná matka, život okolo nej uteká a kde si má zohnať muža? Belopotocký jej tvrdil, že sa rozvádza a podobne!

2.

Analytik nastúpil začiatkom mesiaca. Vedenie firmy, na čele s finančnou riaditeľkou, ho vodilo z oddelenia na oddelenie a predstavovali ho zamestnancom. Analytik všetkým podával ruku a zreteľne vyslovoval svoje meno. Tak toto je naše ekonomické oddelenie a teraz pôjdeme na obchodné, povedalo potom vedenie a všetci odkráčali ďalej, aj s analytikom.

Po ich odchode zostalo na každom oddelení trojminútové ticho. Zamestnankyne boli v šoku. Čakali všetko – tučného aj plešatého, starého aj vysušeného. Tie odvážnejšie starého, štíhleho a rozvedeného. Prípadne mladého, mierne tučného a upoteného, určeného ako obeť pre mladšiu rozvedenú alebo staršiu slobodnú. 

Analytik mal okolo tridsiatky, husté tmavé vlasy a vyšportovanú postavu. Keď sa usmieval, ukazoval biele zuby. Tmavohnedé oči mal ako dve studne, dlaň suchú a teplú. Oblečený bol v prvotriednom obleku. Hovoril málo, melodickým nízkopoloženým hlasom. Nenašli na ňom jedinú chybu.

Všetky oddelenia prestali pracovať a rozoberali vzniknutú situáciu. Aké šťastie sa na nich usmialo, keď k nim nastúpil taký mladý fešák, hovorili podaktoré a zvlhli im oči. Určite sa venuje nejakému akčnému športu – potápaniu či windsurfingu, rojčili iné a predstavovali si nahú mužskú postavu bojujúcu s nebezpečenstvom. Aj manželky a matky sa zasnívali: stráviť s takým fešákom dovolenku pri mori, plnú vášnivých objatí a bozkov! Keby tak mali príležitosť!

Príležitosť však neprichádzala. Firemné finančné vízie, kedysi tak podceňované a odsúvané, sa ukázali ako životne dôležité, najmä v čase všeobecnej finančnej krízy. Bez finančných vízií sa firma prestane rozvíjať, preto je potrebné maximálne analytické nasadenie. Analytik, vždy slušný a upravený, každé ráno prišiel, pekne pozdravil, vzal si na recepcii poštu a zaliezol do svojej kancelárie. Zostala po ňom vôňa sviežeho deodorantu a viac ho nevideli. Občas ho stretli pri kopírke, občas na porade vedenia. Na maily s vtipnými obrázkami neodpovedal a pozvania na obed s kolegyňami odmietal. Vraj ďakuje, ale má pracovné stretnutie s finančnou riaditeľkou, alebo ďakuje, ale má súrnu prácu. 

Po mesiaci to všetky oddelenia znervóznilo. Z kancelárie do kancelárie lietala strašná otázka: Nie je analytik náhodou homosexuál? Nie je teplý? Na každom oddelení sa našla minimálne jedna záujemkyňa, ochotná odhaliť toto tajomstvo. Na finančnom to bola Elena, bezdetná, fitnes fanatička a hysterka. Na ekonomickom Katarína, sexuálne neuspokojená a bez stáleho partnera, na obchodnom Žaneta, bez vzťahu a zábran a napokon na zásielkovom Zuzana, slobodná matka, tiež bez zábran.

3.

Do útoku na analytika vyrazili všetky štyri takmer súčasne. Používali tie najrafinovanejšie metódy: v kanceláriách bolo odrazu cítiť vôňu drahých parfumov, kúpili si nové kostýmčeky a topánky. Podaktoré zmenili účes. Na analytika a vizionára striehli pri každej príležitosti a rozdelili si teritóriá. Kopírka patrila Kataríne z ekonomického. Takmer stále niečo kopírovala alebo dopĺňala papier do zásobníkov. Kuchynka s chladničkou patrila Zuzane zo zásielkového. Žaneta z obchodného striehla na analytika na parkovisku a vyčkávala, keď pôjde z práce. Elena z finančného okupovala kávovar a stále pripravovala kávu.

Po dvoch týždňoch im zostali len oči pre plač. Neuspela ani jedna. Analytik kopíroval málo, do kuchynky nechodil, kávu nepil a z práce odchádzal nepravidelne. Žaneta z obchodného dostala z vyčkávania na parkovisku zápal pľúc a Elena z večného pitia kávy hysterický záchvat. 

Vzrušenie začalo stúpať ako rieka po daždi. Prvý predvoj žalostne zlyhal a všetci čakali, ktorá ďalšia zodvihne hodenú rukavicu a pokúsi sa bojovať o svoje šťastie. Analytik bol záhadný a neprístupný. Fešák, ale sviňa. Takého by som nechcela, ani keby sám prišiel, tvrdila Milka z ekonomického, rozvedená, s dvomi deťmi. Na takých len pozor, tvrdila Beátka z recepcie, jedného dňa človek príde domov a nachytá ho v posteli s chlapom! 

4.

Potom to prišlo ako hrom z čistého neba: Natálii z ekonomického sa to podarilo! Neplánovane, nečakane, ale vyšlo jej to! Medzi čakateľkami bola úplne na konci: menšia, nepriebojná, sexuálne neuspokojená, bez stabilného partnera, závislá na čokoláde, tuhá fajčiarka. V pondelok napochodovala do kancelárie a povedala: Baby, vyspala som sa s naším analytikom. Na ekonomickom oddelení zostalo ticho ako v márnici. Katarína, neúspešná kandidátka z prvého útočného sledu, ktorá do nového kostýmčeka vrazila dvesto euro, sa rozvzlykala. Potom začala kopať do kopírky a napokon utiekla preč.

Správa sa ako stepný požiar šírila po celej firme. Všetky zamestnankyne chceli poznať detaily a pod rôznymi zámienkami chodili na ekonomické. Natália sa nafukovala a dokola rozprávala to isté: analytika stretla na vianočných trhoch. Kúpil jej punč a rozprávali sa o finančných víziách. Ona, Natália, sa v nich trocha vyzná, ale len trocha. Bol tam s nejakými kamarátmi, tiež finančnými vizionármi, ale tí sa postupne porúčali a zostali len oni dvaja. Po troch punčoch ju pozval do exkluzívneho podniku, v ktorom nikdy predtým nebola.Tam pili whisky a fantasticky sa bavili a keď mali dosť, zavolal taxík. Spýtal sa, kde býva a keď povedala adresu, potešil sa, vraj to má kúsok od nej, tak sa zvezie s ňou. Viezli sa v taxíku, cítila jeho vôňu, on bol samý žart a keď prišli na jej adresu, tak zvážnel, naklonil sa k nej a spýtal sa, či ju môže na rozlúčku pobozkať. Ona prikývla a prvýkrát sa pobozkali, jej sa z toho až zakrútila hlava a mala pocit, že sa vznáša a radšej vystúpila, pretože baby, to mi naozaj nebudete veriť, ja som fakt nechcela, aby to zašlo ďalej, však viete, začať si s niekým na pracovisku, a on sa vtedy spýtal: Nemáš doma zbierku motýľov? Jéééj, a načo by mi bola, zabľabotala ona. Aby si ma mohla k sebe pozvať a ukázať mi ju, nie? Povedal analytik a uprel na Natáliu svoje hnedé oči. A čo? Pýtali sa zamestnankyne nedočkavo Natálie, pozvala si ho k sebe? Natália len cudne sklopila oči. Zamestnankyne takmer explodovali. A bolo niečo?Aký bol? Pýtali sa jedna cez druhú. Áno, celú noc! Vzdychala Natália a prevracala oči ako pokazená bábika, akoby opäť a opäť prežívala orgazmy s analytikom.

Manželky a matky to Natálii priali. Chuderka, konečne má milenca a ešte takého fešáka. Ostatné čakateľky len ticho škrípali zubami. Kedykoľvek prešla Natália cez ich oddelenie, škrípali nimi nahlas. Taká nijaká, nemastná neslaná, ani obliekať sa nevie! Okolo brucha sa jej od žrania čokolády urobila pneumatika a tie jej nažltlé zuby od cigariet! Takú si vybral? Analytik sa však tváril akoby nič. Kedykoľvek šiel okolo,pekne pozdravil a zaliezol do svojej kancelárie. Vo firme to vyzeralo ako po boji. Kopírka bola opustená, nemal kto dokladať nový papier. Kávovar bol bez kávy, kuchynka zívala prázdnotou. Nové kostýmčeky zmizli v skriniach, drahé parfémy vystriedali lacné.

5.

Po týždni šla Zuzana zo zásielkového na víno s Natáliou a dala si od nej podrobne porozprávať, ako súloží analytik. No tak vieš, sprvu to nevyzeralo na nejaký sex, hovorila Natália a odpila si poriadne z vína. Ale mala šťastie, že jej spolubývajúca na priváte bola odcestovaná, takže byt mali len pre seba. Analytik sa sprvu prehrabával v jej cédečkacha zistil, že obaja majú takmer rovnaký vkus. Potom čosi pustil, zatiaľ čo ona otvorila fľašu vína, schovanú pre takéto a podobné príležitosti. Fľaša už bola poriadne zaprášená, príležitostí bolo málo, takmer žiadne. Najprv sme tancovali a pritom ma vyzliekal, hovorila Natália, potom ma bozkával a ja som rukou nahmatala jeho, toho, veď vieš a mal ho veľkého, tvrdého, takto dohora zakriveného. Robila si mu to aj ústami? Spýtala sa nedočkavo Zuzana. Áno, robila, aj on mne, potom ma zvalil na posteľ a tam sme sa milovali, až do rána, odpredu, aj odzadu, aj zboku, aj análny styk, aj... 

Natálii sa odrazu zlomil hlas a rozplakala sa. Plakala dlho a Zuzana zo zásielkového si predstavovala to najhoršie: Natália otehotnela, prípadne ju analytik nakazil nejakou fatálnou pohlavnou chorobou. Potom Natália prestala plakať, vytiahla vreckovku, utrela si oči a na ex vypila pohár vína. Zapálila si cigaretu a zhlboka lačne vdýchla dym. A to si naozaj myslíš, že som súložila s naším finančným analytikom? Však ja som sa s ním nikdy ani len nerozprávala! Všetky baby z firmy po ňom šli a ja nemôžem? Ja sa mám len pozerať? Natália sa spravodlivo rozohnila, až sa jej pneumatika okolo brucha roztriasla. Však ani tí ulepení ítečkári nemajú o mňa záujem! Keď nám ho vo firme predstavili, doma som vybila baterky vo vibrátore, taká som bola vzrušená! Hovorila a plakala. Otvorila kabelku a vybrala z nej obrovskú čokoládu. Rozbalila ju a lačne si odhryzla. Na tvári sa jej vynorila úľava. 

6.

Definitívna katastrofa prišla o týždeň. Analytik zmizol. Dva dni po sebe neprišiel do firmy ani nezdvíhal telefón. Byt mal zamknutý a nikto neotváral. Vedenie znervóznelo. Potom si niekto uvedomil, že aj finančná riaditeľka je preč. Vyhovorila sa na migrénu a pred dvoma dňami si vzala voľno. Telefón tiež nezdvíhala. Vedenie okamžite vyhlásilo bojový poplach. Nariadilo najprísnejšiu vnútrofiremnú kontrolu financií. Všetky oddelenia napli sily a v predtuche toho najhoršieho sa pustili do práce. Večer sa vedenie dozvedelo krutú pravdu: finančný vizionár ich s finančnou riaditeľkou pripravil o päť miliónov a obaja zmizli bez stopy. 

Na všetkých oddeleniach panovalo mŕtve ticho. Niektoré zamestnankyne sa aj rozplakali. Štvalo ich, že finančný analytik utiekol práve s riaditeľkou finančného. Takou sivou, nenápadnou, nikde nič. Bola od neho staršia minimálne o desať rokov! Nemohol si vybrať niektorú z nich? Každá by s ním vďačne ušla aj s miliónmi! Jedine Natália z ekonomického sa nafukovala a kadiaľ chodila, tam roztrubovala, že keby sa bola s analytikom naozaj vyspala, hneď by prišla na to, že niečo chystá a ako taká by určite zabránila trestnému činu a defraudácii! Všetci jej vynadali a keď firma začala znižovať stav zamestnancov, vyhodili ju ako prvú. Nemala si čo začínať s finančným analytikom.