Ukážka z diela

Rozprávky pre neposlušné deti a ich starostlivých rodičov

Rozprávka o Anči, ktorá sa neumývala a smrdela

(úryvok)

Každý, kto poznal Anču, hovoril: je to milé a slušné dievčatko, len sa jej nechce umývať a smrdí.

Bola to pravda: Anča chodila celá ufúľaná, špinavá a smradľavá, pretože si neumývala tvár, ruky ani krk. Každý by mohol povedať, že na vine sú Ančini starostliví rodičia. To však pravda nebola: starostliví rodičia sa umývali každý deň. Dokonca aj starí rodičia sa umývali, aj mačička Cilka sa umývala, len Anča sa neumývala. Nechcelo sa jej.

Aj Ančine hračky boli celé špinavé. Bábiky a plyšové medvede boli pokryté vrstvou lepkavej špiny a každý, kto vkročil do Ančinej izbičky, hneď odtiaľ utiekol, pretože sa nazdal, že vošiel do brloha zlého ufúľaného zvieraťa, ktoré spáva v posteli a hrá sa s bábikami. Starostliví rodičia z času na čas všetky bábiky a medvede vyumývali, no bolo to úplne zbytočné. Len čo sa Anča vrátila zo školy, všetko zašpinila a ufúľala a oni mohli začať odznova.

Každý, kto poznal Ančinych starostlivých rodičov, hovoril: takí milí a slušní ľudia a nevedia si poradiť so svojou ufúľanou dcérou Ančou. Bola to pravda, nevedeli. Vyskúšali všetko, čo sa dalo, ale po chvíli bola Anča opäť špinavá a smrdela. Rodičom to vlastne ani nevadilo, na Ančin smrad si už zvykli, ale vadilo to učiteľkám v škole. Každý, kto poznal učiteľky v škole, hovoril: také prídu na kontrolu, ani sa človek nenazdá.

Bola to pravda. Učiteľky jedného dňa zazvonili pri dverách, prísne pozerali spoza okuliarov, dávali čudné otázky a všetko si zapisovali do hrubých učiteľských zápisníkov. Vedia starostliví rodičia o tom, že ich dcéra Anča sa neumýva a smrdí? – spýtala sa jedna z nich. Starostliví rodičia zmätene prikývli. Učiteľky zovreli pery do tenkých prísnych čiarok. A vedia starostliví rodičia, že smradľavé deti do školy nepatria? Rodičia len sklopili hlavy. My sme si mysleli, že Anča smrdí len doma, povedal nesmelo otecko. Učiteľky vyvalili oči a niečo si zapísali do svojich zápisníkov. Môžeme sa pozrieť do izby vašej dcéry? – spýtali sa potom. Mamička len zalomila rukami: Anča sa bola hrať, len pred chvíľou sa vrátila a ešte si nestihla umyť ruky, povedala, ale učiteľky tým nezastavila. Rázne otvorili dvere na Ančinej izbičke a vrútili sa dnu. Najprv ich ovalil veľký smrad. Potom v prítmí rozoznali Anču, ako leží na posteli a hrá sa s bábikou. Anča mala špinavé ruky, tvár aj krk. Špinavá bola aj bábika, plyšové medvede a všetko, čoho sa Anča dotkla. Učiteľky tento strašný pohľad nevydržali: s krikom vybehli von, pozabúdali a postrácali učiteľské zápisníky, kabelky a čiapky a utiekli niekam preč.

Každý, kto poznal Anču, hovoril: tá si neumyje ruky, ani keby jej mali od špiny odpadnúť.

Bola to pravda. Anči sa nechcelo umývať ani po udalosti s učiteľkami. Ležala v posteli, obzerala si svoje špinavé ruky a počúvala, ako sa starostliví rodičia vedľa v kuchyni hádajú. Otecko kričal: Takto to ďalej už nemôže ísť! Ty si všetkému na vine! Mamička nariekala: Ja som sa vždy umývala! Všetci sme sa umývali! Otecko kričal: A čo strýko Pytka?! Toho ste držali zatvoreného v chlieve, pretože sa nechcel umývať! Mamička nariekala: Ale strýka Pytku odviezli smetiari, pretože si ho pomýlili s domovým odpadom!

Nastalo hlboké ticho. Anča nastražila uši, ale nič nepočula. Potom sa jej zazdalo, že počuje šepkanie. Otecko s mamičkou sa o niečom potichu dohadovali a Anča sa naľakala: Určite vymýšľajú nejaký plán, aby si umývala ruky, tvár a krk!

Na druhý deň zazvonil pri dverách riaditeľ školy. Každý, kto poznal riaditeľa školy, hovoril: Takého riaditeľa by som teda nechcel mať!

Bola to pravda. Riaditeľ bol ozrutný chlap so zúrivo vyvalenými očami. Viete o tom, že vaša dcéra Anča sa neumýva a smrdí? – reval na otecka, ktorý mu otvoril dvere. Otecko sa od prekvapenia celý roztriasol. A viete o tom, že v škole je zakázané neumývať sa a smrdieť?! – pokračoval riaditeľ. My sme vyskúšali všetko, čo sa dalo, povedal otecko plačlivo. Mamička zalamovala rukami: Naša Anča sa umýva, ale cestou do školy sa zašpiní. Chcete povedať, že za vašu smradľavú Anču môže naša škola? – rozčúlil sa riaditeľ. Starostliví rodičia sa vyľakane skrčili. Zakazujem vašej Anči chodiť do našej školy! Smradľaví žiaci nemajú v našej škole čo hľadať! – kričal riaditeľ slávnostne, až sa triasli okná. Rodičia sa rozplakali.

Riaditeľ sa otočil, oddupotal preč a zo schodov sa ešte dlho niesli jeho rozčúlené výkriky.