Ukážka z diela

Vstaň a choď

Pískať sa nesmie, tlieskať sa nemusí
 

Sme „mládež, ktorá neprešla tvrdou životnou školou“, ak, pravda, istou životnou školou či aspoň skúsenosťou nie je to, ako nám ukradli detstvo. Kto čítal Exupéryho Malého princa vie, čo to je a prečo mi je dnes smutno. „Mládež, ktorá neprešla tvrdou životnou školou,“ ako tvrdí Biela kniha tlačovej skupiny sovietskych žurnalistov, „táto mládež bola tvárnym materiálom pre majstrov podvratnej činnosti.“ Je to čítanie, pri ktorom som sa stretol opäť s tým, čo si pamätáme zo školských lavíc útleho detstva: všetky západné časopisy sú „hlásnou trúbou Pentagonu“. Tak to tvrdí hlásna trúba Kremľa. Sovietski žurnalisti dôvodia neodolateľne, že naozaj bolo treba poslať do Československa vyše polmiliónovú, po zuby ozbrojenú armádu, veď „v Československu sa objavovalo stále viac vlasatých mladých ľudí“, ktorí dokonca nosili na tričkách reklamu coca-coly!
            Svet strachu. Ukrývajúca sa tvár. Domy čierne, čierne cylindre striech. Zavrieť. Svetu nezostalo na chlebík citu, nezostalo na žiaľ.
            Pekný sviatok má dnes Jana. Plače v Benátkach
 
A nastal večer a nastalo ráno, deň druhý. A ľudia videli, že čo sa tu robí, je zlé.
           
            Aký je vlastne deň? Aká hodina? Teplo? Zima? Svitá? Strieľajú do sanitky. Hlásatelia sú už tri dni pri mikrofóne. Ruský delegát: Zasadanie Bezpečnostnej rady je odporná komédia.
            Ráno je celé mesto v čiernom. Ako keď je v rozprávke smútok, zahalili sme mesto do čierneho súkna. Na chodníkoch hrobky z kvetov pre mŕtvych chodcov. Kopy našich peňazí na ich dôstojné uctenie, z ktorých nik neberie okrem niekoľkých cudzích vojakov. Predavačka nepredala ruskému vojakovi chlieb, ten si sadol na zem a horko zaplakal.
            Pred otáčajúcou sa smrtiacou hlavňou tanku na schodoch univerzity držia študenti hladovku. Andrea prišla a ponúka, že u nich môžeme bývať. Bláznivá cesta autom. Z okna vyhadzujeme Kultúrny život. Prenasleduje nás sovietsky gazík, ale šofér trolejbusu, zlatý, zlatý, na križovatke mu zahradil cestu. Počúvame zas, ako klame TASS: „Podľa správ, ktoré prichádzajú z Československa, zostáva situácia v krajine vcelku normálna.“