Eva Kenderessy na rezidencii v Banskej Štiavnici

„Z kopčeka ako z nášho Everestu sa nám dvor ukázal ako na dlani. Videli sme gaštan s konármi v tvare korábu a Plukovníka medzi kvetmi. Videli sme červenú raketu s ligotavým vrcholcom a lietadlo so štyrmi miestami obsadenými bielymi bacuľatými hlavami. Videli sme modré plachty, čo viali na šnúrach stuhnuté od škrobu ako pláty bridlice. Šuročku na balkóne, ako si trie nohu kefou na koberce. Pavlíka, ktorý sa nehrával, iba stál. Videli sme aj tučné ženy, roztrúsené v oknách, v šatách s opaskami, jedine s opaskami, keď dovarili a dovysmážali. Bellu Izákovnu a Rozu s bokmi ako hrušky, čo si šuškali v strede ulice. Tajomstvá, stále len tajomstvá. Zahara Antonoviča s jedinou rukou pritisnutou na medaile. Hrozná vec stratiť medailu, ale aká hanba! Všetci, všetci, všetci tam boli. Škaredá Marina, opitý Ľjončik. Jekaterina ako mesiac. Všetky naše životy pod skleneným zvonom. A počas tých sekúnd, krátkych a svetlých ako v hre zrkadiel, sme sa cítili šťastné až do špiku kosti. Za všetkých dohromady a za každého zvlášť. Za nich, za nás, za ďalší deň, v ktorom sme sa mali kam vrátiť. „Mať medzi ľuďmi svoje miesto, to nie je málo,“ hovorievala Tamara Pavlovna, ktorá vedela. A vedela o miestach aj o ľuďoch – viac, ako dokázala uniesť.“

Tatiana Țîbuleac: Sklenená záhrada

.

Dostať od niekoho na dva týždne tiché a krásne miesto na preklad – to nie je málo!
Zvlášť po takmer roku korony a roboty z domu, a domáceho vyučovania, a...
Na preklad – proces, ktorý má rád ticho a sústredenie – tiché a krásne miesto – magickú Štiavnicu ako na dlani, Eleuzínu, nádherne vynovenú, a predsa dávnu – na dva týždne – akurát, aby sa mi od rána do noci chcelo, aj aby sa mi začalo cnieť po vlastnom – od niekoho – od Literárneho informačného centra a od Eleuzíny.
Ďakujem Katka Kucbelová, ďakujem pani Mirka Vallová, ďakujem Marek Pavlík! Vynikajúci projekt, výnikajúca realizácia.

.
Kultúrne centrum Eleuzína a Literárne informačné centrum vyhlásili  grantovú výzvu na rezidenčné pobyty na rok 2021. Viac informácií nájdete tu. 
  •  Eva Kenderessy na rezidencii v Banskej Štiavnici - 0