Recenzia
Marek Čabák
26.01.2024

Komiksový Tetris skladá legendárny príbeh

Príbeh pravdepodobne najznámejšej a najpopulárnejšej videohry histórie sa v uplynulom roku dočkal hneď niekoľkých spracovaní. A hoci filmová verzia od AppleTV+ je mimoriadne zábavná, pokiaľ máte chuť na niečo historicky presnejšie, ale taktiež štylizované, nemali by ste obísť grafický román Boxa Browna s jednoduchým názvom Tetris.

Sedem rôznych tvarov poskladaných zo štyroch kociek postupne padá hracím poľom. Vy, ako hráč, ich musíte zoradiť tak, aby vyplnili celý rad, ktorý následne zmizne. Hra sa neustále zrýchľuje a vy sa snažíte za každú cenu oddialiť nevyhnutnú prehru po zaplnení celého hracieho poľa. Tetris. Hra, ktorá vznikla v sovietskom Rusku, no ešte pred pádom Sovietskeho zväzu zachvátila celý svet a nepustila ho dodnes.

 

Kto získa hru storočia?

Zložitý a mimoriadne zaujímavý príbeh toho, ako sa táto hra dostala cez železnú oponu na západ a spôsobila dramatické súboje veľkých vydavateľských firiem o práva na distribúciu hry je tu popísaný mimoriadne zrozumiteľne. Brown postupne uvádza všetkých dôležitých aktérov od Alexeja Pažinova, tvorcu pôvodného Tetrisu a jeho dobrého priateľa Vladimira Pochiľka, cez zakladateľa a predstaviteľov Nintenda, Roberta Steina, ktorý predstavil Tetris Európe, až po riaditeľov ruského ELORGu, ktorí rokovali o predaji práv a licenciách a predovšetkým Henka Rogersa, ktorý je v príbehu Tetrisu kľúčovou osobou, a zároveň ide o hlavného hrdinu väčšiny dramatických spracovaní tejto témy.

Brown však týmto osobnostiam necháva dostatočný priestor. Udalosti síce popisuje emocionálne z pohľadu konkrétnych aktérov, avšak dostatočne odosobnene na to, aby ste si mohli utvoriť vlastný názor na konanie všetkých zúčastnených. Zároveň oboznamuje čitateľa aj s historickým pozadím nielen samotných hier a videohier, ale aj vznikom a vývojom niektorých firiem. Taktiež veľmi príjemne a pochopiteľne popisuje dobovú geopolitickú situáciu a s ňou spojenými problémami. Príbeh však zakončuje v súčasnosti a uzatvára myšlienky, ktorými komiks otvára. Po prečítaní tak vo vás zostane pocit úžasu z fantastického príbehu, ktorý sa naozaj stal. 

 

V paneloch a bublinách medzi biografiou a históriou

Kresba je štylizovaná. Na prvý pohľad pomerne jednoduchá, pričom čierne a biele kontúry dopĺňa žltá farba, ktorá dodáva hĺbku a zvýrazňuje dôležité detaily. Problémom sú občas iba tváre. Jednoduchosť kresby je síce sympatická, ale občas som mal problém rozoznať, kto je kto aj napriek tomu, že Brown každého aktéra samostatne predstavuje pomocou portrétu. Preto sa občas môžete v množstve zúčastnených ľudí strácať a to hlavne v druhej polovici komiksu. Zároveň je ale tento štýl kresby dokonalý v ľahkom vyjadrení zložitých myšlienok a vysvetlení. Nejde pritom o vnútorné prežívanie konkrétnych osôb, hoci tu sa to nájde tiež. Komiks stvárňuje vedecké, psychologické a technické koncepty, myšlienky, výskumy a vysvetlenia. Popri výbornom príbehu vás tak obohatí aj o vedomosti z oblastí, ktoré by ste možno nečakali.

Tetris od Boxa Browna je výborným biografickým a historickým komiksom, ktorý unikátnym spôsobom dokumentuje dôležitú časť moderných dejín. Že sa vám nejaká videohra nezdá dôležitá? Po prečítaní Tetrisu názor určite prehodnotíte. Nakoniec v prípade autora nejde o prvú skúsenosť s týmto druhom komiksu a je to poznať. Osobne mi síce chýbali podrobnejšie ukážky jednania Henka Rogersa s predstaviteľmi ELROGu, ktoré boli mimoriadne dôležité pre celý príbeh Tetrisu, to je však drobná nedokonalosť na inak výbornom titule, ktorý by si mal prečítať každý milovník videohier, umenia, histórie a dobrého komiksu a to bez ohľadu na vek.