Mária Klimová

Narodenie 9. 6. 1908 Martin
Úmrtie 2. 2. 1954 Košice • Životopis autora

  Študovala na gymnáziu v Martine, češtinu a nemčinu na Filozofickej fakulte Karlovej univerzity v Prahe (r. 1935 promovala). R. 1936 – 39 pôsobila ako prof. na

  Študovala na gymnáziu v Martine, češtinu a nemčinu na Filozofickej fakulte Karlovej univerzity v Prahe (r. 1935 promovala). R. 1936 – 39 pôsobila ako prof. na obchodnej akadémii v Martine, 1939 – 40 na Hudobnej a dramatickej akadémii pre Slovensko v Bratislave, kde od r. 1940 bola prekladateľkou v slobodnom povolaní, napokon prof. na gymnáziu v Košiciach. V prekladoch sa zamerala na ruskú a sovietsku literatúru, z ktorej preložila viacero základných diel L. N. Tolstého (Anna Kareninová, Vzkriesenie) a M. Gorkého (Makar Čudra, Foma Gordejev, Matka a i.), ako aj ďalších autorov (L. A. Čárska, V. Katajev, J. V. Korolenko, A. Koževnikov, I. Kožedub, D. N. Mamin-Sibiriak a i.). Príležitostne prekladala aj z angličtiny (P. S. Buck, J. F. Vuilleumier), francúzštiny (A. Maurois, E. Curie, J. Galzy) a nemčiny (J. W. Goethe, A. M. Bachová, E. Kolbenheyer, J. Wasserman, R. M. Rilke, S. Zweig). 

  Zobraziť všetko
 • Diela a recenzie diel

  Prekladateľská činnosť

  • Gorkij, M.: Foma Gordejev
  • Gorkij, M.: Makar Čudra
  • Gorkij, M.: Matka
  • Tolstoj, L. N.: Vzkriesenie
  • Tolstoj, L. N.: Anna Kareninová (1952)
 • Literárna tvorba - preklad

  V prekladoch sa zamerala na ruskú a sovietsku literatúru, z ktorej preložila viacero základných diel L. N. Tolstého ( Anna Kareninová, Vzkriesenie ) a M.
  V prekladoch sa zamerala na ruskú a sovietsku literatúru, z ktorej preložila viacero základných diel L. N. Tolstého (Anna Kareninová, Vzkriesenie) a M. Gorkého (Makar Čudra, Foma Gordejev, Matka a i.), ako aj ďalších autorov (L. A. Čárska, V. Katajev, J. V. Korolenko, A. Koževnikov, I. Kožedub, D. N. Mamin-Sibiriak a i.). Príležitostne prekladala aj z angličtiny (P. S. Buck, J. F. Vuilleumier), francúzštiny (A. Maurois, E. Curie, J. Galzy) a nemčiny (J. W. Goethe, A. M. Bachová, E. Kolbenheyer, J. Wasserman, R. M. Rilke, S. Zweig).
  Zobraziť všetko

Podujatia LIC


 

Obálka slniečka september 2013