Recenzia
Michal Schuster
05.02.2008

Prípad medička - Ľuba Lesná - Keď je protivník primitívny

Keď je protivník primitívny

Keď je protivník primitívny

Ľuba Lesná

Prípad medička

Bratislava, Petrus Publishers 2007

Keď je v detektívke protivník primitívny, odhaľovanie jeho identity málokedy spôsobuje pravé riešiteľské potešenie. Protivníkom v detektívnom románe Ľuby Lesnej Prípad medička je bývalá všemocná ŠtB, ktorej rezíduá so svojou mocou a vplyvom prežívajú dodnes. Aj keď iste jej mnohí príslušníci nevykazovali veľkú inteligenciu, predstaviť jej najvyšších predstaviteľov len ako primitívne brutálne zvieratá, je podcenením všetkých ostatných. Tí by predsa dávno museli prehliadnuť špinavé triky a odhaliť tajomstvá. Na odhalenie konania hlúpeho protivníka netreba veľa úsilia. Lenže...

Ľuba Lesná sa vo svojom prvom románe – po viacerých poviedkach, monodrámach, rozhlasových hrách a publicistických dielach – inšpirovala kauzou Cervanová, ktorá v 70. rokoch minulého storočia rezonovala Slovenskom. Len pred niekoľkými týždňami sa definitívne skončilo opätovné prerokovávanie prípadu, pretože obžalovaní svoju vinu vždy popierali. Súd však rozsudky potvrdil, aj keď ani jeden z odsúdených si už sadnúť za mreže nepôjde, svoje si odsedeli, niečo z trestu im skrátila amnestia krátko po zamatovej revolúcii. Toľko fakty. Autorka románu na širokej ploche dokazuje, že všetko nastrojila ŠtB. Vtedajšiemu ambicióznemu vyšetrovateľovi išlo o to, aby obžaloval čo najviac mladých ľudí. Pritom mu bolo jedno, či sú, alebo nie sú vinní, či skutok spáchať mohli, alebo nemohli. Nakoniec sa čitateľ dočíta, že za všetkým treba hľadať teroristické výcvikové stredisko na piešťanskom letisku, takzvanú arabskú stopu.

Lesná zmixovala, čo sa dalo. Postup vyšetrovania a vyšetrovacie orgány opísala v takom preexponovanom svetle, že po prečítaní jej diela by za nevinu šiestich Nitranov málokto dal ruku do ohňa. Žiaľ, autorka veľmi popustila uzdu svojej fantázii, zlých vykreslila ako superzlých. Superzlým je aj Richard Kučera, ktorý odhaľuje zákulisie prípadu investigatívnej novinárke Soni. Kajúcne sa jej spovedá, je mu ťažko na duši z vyšetrovania vraždy a navyše Soňa je jeho bývalá spolužiačka. Napriek nehanebnostiam, akých sa Richard dopúšťa, Soňa ho vníma skôr pozitívne. Iste tu svoje zohráva fakt, že kedysi bola do Richarda, veľkého fešáka a karatistu, tajne zaľúbená. Ako z lacných ženských románov sa ich vzájomná náklonnosť opäť rozhorí...

Samozrejme, aj takáto priveľká preexponovanosť je prípustná, ale čitateľovi musí byť zrejmé, že autorkin prístup je zámerne pitoreskný. Prípad medička na seba neupozorní ani štylisticky, zostáva na žurnalistickej rovine, čo však u detektívky nie je až takou veľkou chybou. Možno vďaka tomuto bude čitateľky oveľa prístupnejšia. Za cenu dejových piruet a krkolomných vývrtiek sa Lesnej podarilo ako-tak udržať aj napätie. Azda by vytvorila ešte silnejšie napätie, keby vedela udržať v rovnováhe časť zachytávajúcu postupné splietanie obžalôb nevinných s časťou novinárkinho investigatívneho pátrania. Pri autorkinom preplietaní minulosti s aktuálne prebiehajúcimi bezpečnostnými problémami čitateľ len pobavene čaká, kedy sa na scéne objaví aj atómová bomba. A napokon sa jej aj dočká, nie v nepodstatnej zmienke!

Azda nabudúce, keď sa autorka bude držať viac pri zemi a konanie osôb dokáže motivicky úspešnejšie zdôvodniť, prepracovať ich charaktery (nie každý blázon sa aj navonok správa ako blázon), prečítame si prepracovanejšiu, hoci rovnako čítavú detektívku. V tejto podobe je prípad medička štýlovo blízka bulvárnym trilerom.

Michal Schuster