Výsledky 25. ročníka súťaže Poviedka

V jubilejnom 25. ročníku súťaže po druhýkrát zvíťazila Jana Turzáková.

V priamom prenose Rádia Devín 25. októbra 2021 vyhlásila porota literárnej súťaže Poviedka 2021 najlepších autorov a autorky tohto roka. Záznam si môžete vypočuť na tomto odkaze.

Hlavná cena bola udelená za poviedku „Nosné múry“, ktorú napísala Jana Turzáková z Branča. Autorka už získala v tejto súťaži prémiu v roku 2017 a hlavnú cenu v roku 2018.
Do 25. ročníka bolo prijatých 222 súťažných príspevkov, hodnotila ich porota zložená zo spisovateliek a spisovateľov, ktorí získali Hlavnú cenu v tejto súťaži už v minulosti. Kvalitu textov hodnotila porota v zložení: Peter Balko (predseda), Dominika Moravčíková, Peter Hoferica, Václav Kostelanski, Radovan Potočár a Dominika Madro.
Okrem Hlavnej ceny porota udelila druhé miesto Jane Šturdíkovej, tretie miesro Miroslave Kuľkovej a šesť prémií. Všetky ocenené diela budú publikované v zborníku Poviedka 2021 a nahraté ako audiopoviedky. Ocenení autori a autorky majú šancu vydať svoju samostatnú knihu.

Texty, ktoré boli zaslané v tomto ročníku, najčastejšie reflektovali pohnuté duševné stavy protagonistov a protagonistiek, komplikované partnerské a medzigeneračné vzťahy, či hľadanie vlastnej identity v turbulentne sa meniacej spoločnosti v novom tisícročí. Autori a autorky sa štylizovali do realistického alebo prudko subjektívneho opisu skutočnosti, ale častokrát pracovali aj s komediálnou optikou, využívajúc metódy persifláže, irónie a frašky.

Víťazná poviedka porotu oslovila precíznou prácou so slovom, premyslenou štruktúrou deja a schopnosťou zachytiť životný pocit manželky a matky bez pátosu a romantizovania. Text si bez umelého dramatizovania zachoval vnútorné napätie, tajomstvo i silnú autorskú výpoveď.

Ocenené diela 25. ročníka literárnej súťaže POVIEDKA 2021:
Hlavná cena (honorovaná 1.000€):
Nosné múry
Jana Turzáková
(1986, Branč)

2. miesto (honorované 750€):
Nechty
Jana Šturdíková
(1983, Bratislava)

3. miesto (honorované 500€):
Vrany Sarajeva
Miroslava Kuľková
(1992, Košice)

6 prémií (po 300€):
Desať stupňov nad nulou – Michaela Macejková (1995, Moravský Svätý Ján)
Zrazenina – Kristián Lazarčík (1999, Piešťany)
Babie leto – A. Rasin (1972, Králiky)
Ježiši, Krista! – Daša Krištofovičová (1988, Nitra)
Guti – Timea K. Beck (1993, Bratislava)
Inžinier ľudských duší – Viliam Nádaskay (1994, Bratislava)

Súťaž od roku 1996 vyhlasuje vydavateľstvo KK Bagala. Hlavným partnerom je Fond na podporu umenia, partnermi sú O.Z. Literárnyklub.sk, Audiopoviedky.sk, Literárne informačné centrum a mediálnymi partnermi literárnej súťaže sú Rádio Devín a Denník N. Slávnostné odovzdávanie cien a premiéra zborníka Poviedka 2021 bude 4. decembra v bratislavskej Novej Cvernovke na festivale AUTORIÁDA.