Čo nebolo v novinách

V roku 1948 bol Ladislav Mňačko, ako novinár denníka Rudé Právo, prítomný pri mnohých udalostiach, ktoré viedli k prevzatiu moci v štáte komunistami. Zúčastnil sa výjazdov do terénu, keď sa spolu s Gottwaldom vozil na jeho vystúpenia, ale aj zasadaní vlády či rokovaní s prezidentom Benešom. K desiatemu výročiu prevratu (1958) mu vyšla brožúra, v ktorej spomína na tieto udalosti.

"Ako to bolo? Túto otázku iste položí nejeden mladý robotník, vojak alebo vysokoškolák, ktorý v tom čase chodil ešte do štvrtej-piatej triedy národnej školy. Takto sa bude pýtať mladá žena, ktorá azda práve uložila svoje dieťa do postieľky a vtedy sa ešte hrávala s bábikami. Rovnaká otázka odznie z úst nejedného pioniera, ktorý vtedy, pred desiatimi rokmi, po prvý raz otvoril oči do chladného februárového slnka.
Desať rokov nie je dlhý čas a predsa je to dávno. Nie preto, že z detí sa stali dospelí, z dojčiat pionieri. Desať rokov od februára 1948 je preto dávno, lebo za ten čas urobil náš ľud toľko, čo za iných okolností trvá azda desaťročia. Február 1948 znamenal na križovatke koľajníc našej histórie výhybku, ktorá nás voviedla na priamu cestu, ktorá nám otvorila “zelenú ulicu” pre plný rozvoj iniciatívy a tvorivého nadšenia." (text zo záložky)

Počet strán

110

Rok vydania

1958

Typ diela

Publicistika

Druh diela

841 Literatúra faktu

Poradie vydania

1.

Miesto vydania

Bratislava

Druh väzby

Brožovaná