Mosty na východ

Divadelná hra Ladislava Mňačka. Premiéru mala 13. septembra 1952 v Slovenskom národnom divadle. "Námet k hre Mosty na východ čerpal autor Ladislav Mňačko na stavbe Trate družby. Dejiskom hry je stavba mostov na tejto trati. Ústrednou postavou je Ondrej Vargončík, mostár starého typu, ktorý sa ťažko vyrovnáva s novými formami socialistickej práce, ale napokon sa dá presvedčiť a svojim pracovným výkonom strháva celý kolektív. Postavu Ondreja Vargončíka stvárnil laureát štátnej ceny Július Pántik", píše sa v archívnej správe TASR.

"Hra v Štyroch dejstvách. (10 m., 4 ž. – Stavenisko na Trati družby.)
Na Trati družby viazne stavba viaduktu, lebo niet lešenia a mostári nemôžu pracovať. Preto hlavný montér Párička navrhne montovať oblúky na zemi a potom ich hotové vyzdvihnúť na piliere. Mostári súhlasia, lebo toto riešenie zachraňuje dohotovenie úseku v stanovenom čase, no nesúhlasí Vargončík, mostár-frajer, ktorému je práca na moste len príležitosťou vyniknúť. Nechce pracovať na zemi, a keď príde na stavbu montérka Veselá, postaví kategoricky požiadavku: pôjde Veselá, alebo on. Párička si nechce dať podryť morálku u ostatných a rozhodne, že Veselá ostane. Toto je veľká rana pre Vargončíkovu samoľúbosť a prvá príležitosť zamyslieť sa nad sebou; zo stavby neodíde.
S Páričkovým návrhom nesúhlasí ani inžinier Matuľa, človek bez fantázie a odvahy, a navrhne Páričku z úseku odvolať. Hlavný inžinier však vidí správnosť a odvahu plánu a namiesto Páričku pošle preč Matuľu, lebo brzdí prácu. Potom zmobilizujú všetkých na stavenisku a začne sa montáž. Onedlho dohonia, čo zameškali, ba ešte aj vyzvú na súťaž tunelárov, ktorí ich obviňujú zo zdržiavania práce.
Dva mesiace práce na viadukte, robenej novým spôsobom a v novom duchu súťaženia, úplne zmenili ľudí, stmelili ich do kolektívu. A Vargončík, ktorému predtým nedovolili podpísať socialistickú súťaž, lebo svojím postojom k práci a ľuďom toho nebol hoden, sa z krajného individualistu stal zásluhou kolektívu príkladným robotníkom, ktorý sa plne zaslúži o to. že viadukt bol postavený pred stanoveným termínom a že mostári vyhrali v súťaži s tunelármi.
V hre je aj viac bočných epizód a postáv, ktoré presvedčivo a s milým humorom ukazujú, ako búrlivé zmeny v hospodárskom živote Slovenska strhávajú našich ľudí a robia z nich uvedomelých a nadšených budovateľov našej lepšej budúcnosti." (text na obálke)

Vydavateľstvo

Počet strán

80

Rok vydania

1953

Typ diela

Dráma

Druh diela

82 Divadelné hry. Scenáre. Dramatické texty

Edícia

Slovenské divadlo, zv. 15

Miesto vydania

Martin

Druh väzby

Brožovaná