29.11.2023 19:00
Podujatie
Presahy / Lýceum

Ako si budovať hlboké vzťahy bez osamelosti? Diskusia spojená s uvedením knihy Umenie blízkosti

Srdečne pozývame na diskusiu s psychológom Jánom Hrustičom a spisovateľkou Monikou Kompaníkovou o osamelosti a intimite vo vzťahu a o spoločnej knihe Umenie blízkosti. V knihe rozhovorov, ktorá vyšla v knižnej edícii Denníka N sa venujú tomu, ako si budovať trvalé vzťahy, ako sa rozprávať o nepríjemných veciach, alebo prečo je potrebné pracovať aj na rozvíjaní vlastnej sebaúcty a spontánnosti.
 
Moderuje Eva Kenderessy.
 
 
Ján Hrustič má za sebou 40 rokov praxe psychológa a terapeuta. Mnohým párom pomohol vrátiť do vzťahu blízkosť a dôveru, no mnohým pomohol aj dôstojne sa rozísť, či vyrovnať sa s rozchodom. Ďalších sprevádzal obdobiami osamelosti, neistoty, pochybností a pomohol im dozrieť a vyrásť. Časť knihy venoval Ján Hrustič aj rozprávaniu o svojom detstve na dedine v rusínskej rodine, o svojej ceste k psychológii a k mystike. Sám prešiel vďaka psychoterapii a pracovným skúsenostiam s väzňami či hendikepovanými mladými ľuďmi veľkou osobnou transformáciou a jeho rady tak nevychádzajú len z teórie, ale najmä z dlhoročnej praxe.
 
Monika Kompaníková je spisovateľka a editorka knižnej edície Denníka N a je autorkou piatich kníh pre dospelých a piatich kníh pre deti. Téme samoty a osamelosti sa venovala už v debutovej knihe poviedok s názvom Miesto pre samotu a aj v hudobných textoch či detských knihách.