07.09.2017 18:00
Trvanie do: 07.09.2017
VOICES, Sládkovičova 8, Trenčín
Podujatie

Čo píše a číta Denisa Fulmeková

Podvečerné stretnutie so slovenskou spisovateľkou Denisou Fulmekovou, autorkou knihy Konvália nominovanej na ocenenie Anasoft litera 2017. Autorské čítanie bude doplnené rozhovorom o knihách, tvorbe a inšpiráciách.

Kniha Konvália je o živote židovského dievčaťa Vali Reiszovej, ktorá sa počas holokaustu stala matkou dieťaťa františkánskeho mnícha a popredného básnika katolíckej moderny Rudolfa Dilonga. Zároveň je to skutočný rodinný príbeh autorky, keďže dcérou protagonistov bola jej mama Dagmar. Spisovateľka podľa vlastných slov knihou chcela poukázať najmä na to, aké šialenstvo je vojna, ako vie rozvrátiť konkrétne osudy ľudí, ktorí si spolu s ďalšími generáciami traumu nesú životom, ako sú vojnou zmarené mnohé sny ľudí, a najmä žien.

Kniha Konvália s podtitulom Zakázaná láska Rudolfa Dilonga vyšla vo vydavateľstve Slovart. Sú v nej publikované úryvky z osobnej korešpondencie Rudolfa Dilonga i jeho doposiaľ nezverejnená báseň, ktorú poslal Valérii z amerického Pittsburghu na jej päťdesiatku. Kniha zaujala čitateľov, získala pozitívne recenzie a na pultoch kníhkupectiev je už jej dotlač. Súčasťou besedy bude autorské čítanie doplnené rozhovorom o knihách, tvorbe a inšpiráciách. Počas podujatia si môžete kúpiť knihu.

Denisa Fulmeková vyštudovala žurnalistiku na Filozofickej fakulte UK v Bratislave, pracovala ako redaktorka rôznych časopisov, teraz je v slobodnom povolaní. Debutovala pod pseudonymom Mina Murrayová knižkou fejtónov Tak čo teda? (2001). Vydala zbierku poézie Som takmer preč (2004) a spolu s Petrom Macsovszkým napísala román s názvom Klebetromán (2004) o živote bratislavskej bohémy. V roku 2007 jej vyšla próza Dve čiarky nádeje a o rok neskôr jej voľné pokračovanie Jedy. Nasledovali romány Topánky z papiera (2009), Čakáreň (2010), Materská (2012) a poviedková kniha Posledná polnoc v Pivonke (2013). Vydala tiež príručku Tarot, 78 krokov k tvorivejšiemu životu (2008) a publikovala v literárnych antológiách doma i v zahraničí. Vo vydavateľstve Slovart jej vyšli knihy Magická sila bylín (2014), Magická sila sviatkov (2014) a novela Štrikovaní frajeri (2015).