07.09.2023 18:00
Trvanie do: 07.09.2023 20:00
Podujatie
Hogo Fogo Jazz & Art Club

Dobré stránky: Dušo Martinčok / Hogo Fogo Jazz & Art Club

Pozývame vás na besedu s autorom úspešného románu Niekto sa nájde.
 
Dušo Martinčok je doma v Košiciach, Luxemburgu a Bratislave. V prvom meste vyrastal a vracia sa tam za rodičmi. V druhom pracuje pre Súdny dvor EÚ ako právnik lingvista. V treťom vytvoril komunitný projekt Susedia na dvore, ktorý ho priviedol až k priateľstvám so staršími ľuďmi. S kamarátkami a kamarátmi založil občianske združenie Zrejme a viedol medzigeneračný festival Old’s cool Bratislava. Je spoluautorom knihy Záhrebská. Má manžela Michala. V roku 2022 vydal svoj debutový román Niekto sa nájde, za ktorý je nominovaný v desiatke ceny Anasoft litera 2023.
 
V rozprávaní jeho romámu sa do starého domu so zvláštnou modernou nadstavbou nasťahuje malý chlapec Oliver. Rád na špinavom schodisku vegetuje a číta si. V každom ďalšom príbehu má o rok viac. V niektorých sa len mihne, v iných je ústrednou postavou. Všetci ho poznajú, hoci sa často nepoznajú ani medzi sebou. Obyvatelia bytovky by boli najradšej ostrovmi sami pre seba, ale to sa nedá. Majú priveľa spoločného. Schody, stúpačky, dieru v streche. Zdieľajú spomienky, počujú svoje kýchnutia, nadávky, vzdychy pri milovaní. Vždy ich spájal dom, v ktorom žijú. A teraz aj tmavovlasý chlapec s knihou na schodoch.
 
Čo hovorí o knihe porotkyňa ceny Anasoft Litera a moderátorka Dobrých stránok, Zuzana Bariaková?
 
„Niekto sa nájde je textom, ktorý sa naozaj dobre číta; nazvem to takto, že je čitateľsky prístupný. Je to text, ktorý zobrazuje príbehy ľudí a ich spolunažívania, ktoré nie je samozrejmé. Je to kniha o nesamozrejmej blízkosti v našich životoch, o tom, aké nesamozrejmé sú priateľské väzby, o tom, aké ťažké je niekoho nájsť a je dobré, keď nájdeme niekoho s veľkým „N“, kto sa za tým zámenom skrýva.“
 
Tešíme sa na stretnutie s Dušom, s vami a na všetky dobré stránky! Vstup na podujatie je voľný.
 
Projekt Literatúra v priestore z verejených zdrojov podporil Fond na podporu umenia, ktorý je jeho hlavným partnerom.