25.04.2023 18:00
Podujatie
Goethe-Institut Bratislava

Hesseho nikdy nie je dosť. Dve nové knihy kultového autora

Hermann Hesse v slovenských prekladoch! Rosshalda je román výnimočného autora – nositeľa Nobelovej ceny za literatúru – ktorý dosiaľ v slovenskom preklade nevyšiel. Rosshalda je názov panského domu a súčasne dejisko hlbokej manželskej krízy maliara Johanna a pianistky Adele. Spája ich už iba láska k mladšiemu synovi Pierrovi.
 
Hesse v sčasti autobiografickom románe z roku 1914 stvárňuje konflikty vlastného životného príbehu, no rozvíja i svoje pochybnosti o manželstve, najmä ak ho uzatvárajú umelecké dvojice. Manželstvo totiž pokladal za konvenčnú meštiacku inštitúciu...
 
Kúpeľný hosť. Podmanivo úprimná, humorne ladená próza, napísaná roku 1923, svedčí o sebaironickom pohľade slávneho autora na svoj život a prácu v rokoch medzi Siddhárthom a Stepným vlkom. Táto autobiografická správa, postrehy pacienta z kúpeľného pobytu, je jednou z najzábavnejších Hesseho próu. "Za napoly žartovnou fasádou", ako si poznamenal autor v októbri 1923, bezprostredne po ukončení rukopisu, "sa skrýva moja najosobnejšia a najvážnejšia kniha."
 
Hostia: Marián Hatala, Zora Bútorová a Peter Chalupa.
Hudba: Ján Slávik.
Organizujeme v spolupráci s vydavateľstvom Petrus. Podujatie sa koná v slovenčine. Vstup voľný.