09.05.2024 18:00
Rómerov dom, Bratislava
Podujatie

Literárne kuloáre: Pohľad do profesie grafika

Nový formát Literárne kuloáre prináša zákulisný pohľad na literárne profesie – a to rovno z prvej ruky, prostredníctvom diskusie s profesionálmi a profesionálkami, ktorí sa na vytvorení finálnej podoby knihy podieľajú.
 
Literárne kuloáre s témou GRAFICI diváctvo presvedčia, že grafický dizajn kníh v sebe skrýva viac, ako len pekné obrázky. Ako vzniká dizajn kníh, čo všetko musia pri jeho tvorbe zohľadniť a mnoho iného prezradia Pavlína Sibyla Morháčová a Marek Menke. Moderuje Zuzana Bujačková.
 
Partnerom podujatia je Fond na podporu umenia. Vznik podujatia podporila LITA – autorská spoločnosť.
 
PAVLÍNA SIBYLA MORHÁČOVÁ
Pavlína Sibyla Morháčová vyštudovala na Katedre vizuálnej komunikácie VŠVU v Typolabe Pala Bálika. Štúdium zavŕšila projektom alternatívnej mapy Bratislavy M_P_ BA, ktorá v rôznych obmenách a striedavom tempe funguje už 10 rokov. Od roku 2011 je zamestnankyňou Slovenskej národnej galérie a zároveň pracuje v slobodnom povolaní. V minulosti sa venovala aj práci na vizuáloch pre kultúrne podujatia (Anasoft Litera, Radio_Head Awards) a organizácie (A4 – nultý priestor a kolaboratívne Banská St a nica, KC Dunaj~ a Slovenská národná knižnica). V roku 2018 iniciovala s dokumentaristkou Barborou Berezňákovou projekt Spýtaj sa vašich, ktorý je on-line pamätníkom Augusta 68 a Novembra 89. V súčasnosti sa orientuje sa najmä na dizajn knižiek pre Vydavateľstvo Absynt, SNG a. i.
 
MAREK MENKE
Marek Menke je grafický dizajnér, absolvent vizuálnej komunikácie Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave. Počas štúdia sa zaoberal históriou slovenského komiksu a vydal občasník pre komiksovú kultúru BÄM! Venuje sa grafickému dizajnu, reklame, ilustrácií a komiksu. Venoval sa grafickým prácam pre Slovenské centrum dizajnu, Filmový ústav, Literárne informačné centrum a rôzne galérie, ale aj festivaly ako Fest Anča či SHARPE. Je autorom grafiky Slovenského rozhlasu od Čierne diery.
 
O FORMÁTE LITERÁRNE KULOÁRE:
Náš nový formát Literárne kuloáre prináša zákulisný pohľad na literárne profesie – a to rovno z prvej ruky, prostredníctvom diskusie s profesionálmi a profesionálkami, ktorí sa na vytvorení finálnej podoby knihy podieľajú. Podujatia v Rómerovom dome tak počas niekoľkých týždňov priblížia nielen prácu spisovateľov a spisovateliek, ale zamerajú sa aj na prekladanie, redigovanie, vydávanie či grafické spracovanie kníh. Každé z podujatí predstaví dvojicu hostí z rovnakého fachu. Tí sa podelia so svojimi skúsenosťami v rozhovoroch so Zuzanou Bujačkovou, ale aj v debatách so samozným publikom.
 
Literárne kuloáre sú venované predovšetkým študentstvu stredných a vysokých škôl, ale oslovia aj dospelé publikum, ktoré by chcelo viac porozumieť literatúre, knižnej kultúre a s ňou spojeným procesom. Podujatia budú prebiehať interaktívnou formou na pomedzí besedy a workshopu, do ktorého sa môže voľne zapájať aj publikum.
 
Literárne kuloáre sa tiež vo svojej druhej fáze zamerajú na kritickú reflexiu čítania tzv. povinnej literatúry, jej vnímanie a chápanie v širšom kultúrne-spoločenskom kontexte, či z hľadiska jej aktualizácie.