Nový formát Literárne kuloáre prináša zákulisný pohľad na literárne profesie – a to rovno z prvej ruky, prostredníctvom diskusie s profesionálmi a profesionálkami, ktorí sa na vytvorení finálnej podoby knihy podieľajú.
V stredu 24. apríla o 18:00 sa bude konať ďalšie z podujatí formátu Literárne kuloáre s témou REDAKTORI, ktoré nám pomôže dozvedieť sa viac o zaujímavej, no často prehliadanej profesii knižného redaktora. To, čo si pod tým máme predstaviť a čo všetko práca redaktora obnáša, porozprávajú Ivana Roháčová a Jaroslav Hochel. Moderuje Zuzana Bujačková.
Partnerom podujatia je Fond na podporu umenia. Vznik podujatia podporila LITA – autorská spoločnosť.
IVANA ROHÁČOVÁ
Ivana Roháčová pracuje ako korektorka vo vydavateľstve MAFRA Slovakia, kde sa podieľa na periodikách ako Hospodárske noviny, Téma či Stratégie. Okrem toho pôsobí aj ako knižná redaktorka a prekladateľka, vyskúšala si aj lokalizáciu videohier.
JAROSLAV HOCHEL
Jaroslav Hochel pôsobí na voľnej nohe ako filmový publicista, knižný redaktor a jazykový korektor. V minulosti pracoval v Slovenskom filmovom ústave a v redakciách viacerých printových periodík (Večerník, Práca, Filmová revue). Podieľal sa na organizovaní prvých Gay Film Festivalov v Bratislave v rokoch 1999 až 2001.
O FORMÁTE LITERÁRNE KULOÁRE:
Náš nový formát Literárne kuloáre prináša zákulisný pohľad na literárne profesie – a to rovno z prvej ruky, prostredníctvom diskusie s profesionálmi a profesionálkami, ktorí sa na vytvorení finálnej podoby knihy podieľajú. Podujatia v Rómerovom dome tak počas niekoľkých týždňov priblížia nielen prácu spisovateľov a spisovateliek, ale zamerajú sa aj na prekladanie, redigovanie, vydávanie či grafické spracovanie kníh. Každé z podujatí predstaví dvojicu hostí z rovnakého fachu. Tí sa podelia so svojimi skúsenosťami v rozhovoroch so Zuzanou Bujačkovou, ale aj v debatách so samozným publikom.
Literárne kuloáre sú venované predovšetkým študentstvu stredných a vysokých škôl, ale oslovia aj dospelé publikum, ktoré by chcelo viac porozumieť literatúre, knižnej kultúre a s ňou spojeným procesom. Podujatia budú prebiehať interaktívnou formou na pomedzí besedy a workshopu, do ktorého sa môže voľne zapájať aj publikum.
Literárne kuloáre sa tiež vo svojej druhej fáze zamerajú na kritickú reflexiu čítania tzv. povinnej literatúry, jej vnímanie a chápanie v širšom kultúrne-spoločenskom kontexte, či z hľadiska jej aktualizácie.