22.04.2024 19:00
Rómerov dom, Bratislava
Podujatie

Literárny kvocient o knihách Hotel Balkán a Druhý čierny zošit

Aprílové LQ - Literárny kvocient pozýva k diskusii o knihách Hotel Balkán a Druhý čierny zošit v pondelok 22. 4. 2023 o 19:00 v Rómerovom dome v Bratislave.
 
Diskusný formát LQ - Literárny kvocient sa už od roku 2016 snaží byť naplnením dlhodobého volania po kritickej reflexii súčasnej literárnej tvorby na Slovensku. V centre každého vydania programu stoja vždy dve výrazné pôvodné literárne diela. Kritériom výberu je aktuálnosť titulu či miera jeho rezonancie v domácom kultúrnom prostredí.
 
HOTEL BALKÁN: MIROSLAVA KUĽKOVÁ
Každá balkánska krajina má svoj hotel Balkán – cudzinu aj domov, v ktorom sme dočasne, a predsa je všade. Kedysi tieto krajiny, oblasti, enklávy tvorili jeden celok, potom sa krvavo rozišli a teraz si znova hľadajú cestu k sebe. Sedem poviedok debutujúcej Miroslavy Kuľkovej sa odohráva v siedmich balkánskych krajinách. Ich obyvatelia hľadajú cestu nielen k druhým – vzhľadom na históriu a miesta, kde žijú –, ale hlavne späť sami k sebe. Prehodnocujú vzťahy, z ktorých ujsť chcú, ale nedokážu, a nachádzajú tie, ktoré ich ešte môžu zachrániť.
Knihu vydal KK Bagala.
 
DRUHÝ ČIERNY ZOŠIT: RICHARD PUPALA
Pokračovanie Čierneho zošita (2017) nominovaného na Anasoft Literu a Cenu EU za literatúru. Nové strašidelné príbehy Richarda Pupalu čitateľstvo opäť zavedú medzi paneláky Petržalky, na slovenský vidiek či do temného lesa počas letnej noci. Všetky majú spoločný okamih, keď našu realitu naruší čosi tajomné či neobvyklé a vychýli ju z bežných koľají; nič už nebude ako predtým...
Kniha vyšla vo vydavateľstve Lindeni.
 
O knihách, ich podobnostiach aj rozdieloch, budú s moderátorom Petrom Darovcom diskutovať Miroslava Vallová, Zvonko Taneski a Patrik Miskovics.
 
Vznik podulatia podporil Fond na podporu umenia a LITA - autorská spoločnosť.
 
Grafika: Barbara Kowalczuk