06.12.2019 10:00
Trvanie do: 07.12.2019 20:00
Gamča Bratislava
Podujatie

literarnyklub.sk na Urban Markete

Urban Market 2019 (Winter Edition) predstaví v spolupráci s literarnyklub.sk zaujimavý literárno–diskusný program v školskej jedálni na Gamča.

Pochutíte si na nových knižkách, prednáškach o ilustrácii či architektúre ale aj deti si prídu na svoje.
________________________________
Piatok
18:00
Kapitalks: Politiky architektúry

Decembrové číslo angažovaného mesačníka Kapitál sa venuje Politikám architektúry. Texty vo vydaní otvárajú napríklad tému kapitalizmu a achitektúry skrz bytový development, ktorý vytvára ilúziu sprítomňovania žiarivej budúcnosti a rastu životnej úrovne, pričom v skutočnosti prehlbuje bytovú krízu a sociálne napätie.
Autori a autorky sa venujú aj téme zdravia a dostupnosti architektúry pre neproduktívne telá, upriamujú pozornosť na problematiku rodovej identity a architektúry vo vzťahu k výkonu povolania architekta. Jeden z textov načrtáva budúcnosť architektúry bez architektúry.
O tom všetkom bude diskutovať kurátor čísla Martin Zaiček s architektom Michalom Janákom a architektkou Reou Dilhoffovou.

19:00
Hitchens na druhú

V novembri vychádzajú na Slovensku dve knihy od jedného z najvplyvnejších intelektuálov 20.storočia Christophera Hitchensa.
Kniha Misionárska poloha ukazuje menej známy príbeh Matky Terezy, ktorú máme spojenú hlavne s pomocou chudobným a slabým. Hitchens vo svojej polemike búra obraz nositeľky Nobelovej ceny za mier.
Vo vydavateľstve Literárna bašta zas prichádza preklad Listy mladému skeptikovi. Vo svojej krátkej príručke inšpiruje budúce generácie rebelov a rebeliek. Skúma formy odporu od vznešeného disentu po bezdôvodné odvrávanie a predstavuje myšlienky tých, ktorí nezapadli do spoločnosti a stali sa jeho vlastnými vzormi.
Knihy predstavia prekladatelia Tomáš Hučko a Matej Laš. Moderuje Jakub Jošt.

Sobota
10:00
workshop časopisu Bublina: Domček do vrecka

Poskladaj si svoj vlastný papierový domček na workshope s časopisom Bublina. Zariaď si svoj papierový "štvorizbák" podľa svojich predstáv.
Vyber si tapety, nábytok a doplnky a vyrob si papierové leporelo ako skladací domček. Kto by nechcel svoj prenosný príbytok?

14:00
R:cover: Jindřich Janíček /CZ/ - ilustrátorská prednáška

R:cover je séria prednášok autorov, ktorá dáva ilustrácii nový život.
Jindřich Janíček vyhral tento rok cenu Czech Grand Design ako najlepší ilustrátor.
je absolventom Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně a Ateliéru ilustrace na UMPRUM. Je autorom knih Přicházíme v míru ve jménu lidstva, K večeru spustil se déšť a Podivuhodná robotí expedice.
Pripravil ilustrovanú Ústavu Českej republiky, ktorá získala aj 2.miesto v cene za najkrajšiu knihu roka 2018 a založil si vydavateľstvo Take Take Take. Pri práci najradšej počúva The White Stripes.

15:00
Orgia (Absynt) - predstavenie knihy

Minulosť ešte nikdy nebola tak blízko, ešte nikdy tak veľmi nebolela, ako v dokumentárnom románe Gábora Zoltána.Po zvrhnutí admirála Horthyho sa v Maďarsku začal skutočný hon na Židov. Masové deportácie. Krvavé jatky. Orgie. Ich vykonávateľmi boli takzvaní nyilašovci zo strany Šípových krížov, obyčajní ľudia, niečí susedia, priatelia a známi.
Gábor Zoltán napísal román, no všetko v ňom je pravda. Počas príprav na knihu sa opieral o hlbokú znalosť maďarských archívov, ale aj o výpovede nespočetných svedkov nyilašovského besnenia, pričom nevynechal ani obete týchto zverských činov.
Dokumentárny román Orgia vychádza v preklade Tímey Krekovič Beck vo vydavateľstve Absynt. Diskusiu s maďarským spisovateľom moderuje Marek Hudec.
Gábor Zoltán
(1960) je divadelný a rozhlasový režisér, ktorý sa narodil v Budapešti. Jeho prvá zbierka poviedok bola v roku 1997 vyhlásená za najlepší maďarský debut roka.
Po piatich rokoch výskumu a zberu materiálu napísal dokumentárny román Orgia, ktorého prvé vydanie sa zakrátko vypredalo. Gábor Zoltán je tiež držiteľom ceny Tibora Déryho, jedného z najvýznamnejších maďarských ocenení.

16:00
P. Balko: Østrov (nová kniha) - moderuje D. Majling

Čo majú spoločné záhadné úmrtia spisovateľov, cintorín písacích strojov, ukradnuté rukopisy a tajomný symbol Ø?
Strhujúci nový román Petra Balka autora bestselleru „Vtedy v Lošonci“ je o písaní a sile fantázie.„Som v tom najhoršom príbehu, aký si nevieš ani predstaviť. Nútia nás prežívať strašné a nekvalitné zápletky. Je to ponižujúce.
Podarilo sa mi utiecť, ale chytili ma.“ Pátranie po nezvestnom otcovi – stopa vedie z tajomnej Cerovej vrchoviny cez Bratislavu na miesto, odkiaľ sa nevracia – na Østrov.
Knihu predstaví Balko v rozhovore s Danielom Majlingom, autorom komiksu Rudo. Dvaja spisovatelia si porovnajú svoje prístupy k tvorbe.
Peter Balko
Peter Balko sa narodil 19. septembra 1988 v metropole juhu, v Lučenci. Absolvoval štúdium filmovej scenáristiky a dramaturgie na VŠMU v Bratislave. Získal hlavnú cenu v súťaži Poviedka 2012. O tri roky debutoval knihou Vtedy v Lošonci, ktorá získala cenu čitateľov v Anasoft Litera. Balko je okrem toho autorom scenárov úspešných filmov ako Kandidát, či Čiara.
Daniel Majling
(1980) Po absolvovaní VŠMU pôsobil Daniel Majling ako dramaturg v Divadle Andreja Bagara v Nitre, od septembra 2014 je v Činohre Slovenského národného divadla. Je autorom viacerých dramatizácií ruských klasikov, Jonathana Littela, či Irvina Welscha, získal viacero divadelných ocenení. Je tvorcom komiksov Rudo a Zóna a napísal knihu Ruzká klazika, ktorá sa dostala do finále súťaže Anasoft litera.

17:00
Folklór v literatúre BRaK: Čepiec / Šeptuchy

Ľudová kultúra a dedina - jej problémy, aj magická kultúra. Dve mladé autorky koncom roka vydali zaujímavé novinky.
Katarína Kucbelová píše v knihe Čepiec o tom, ako chodila dva roky do výrazne folklórnej oblasti pod Kráľovou hoľou. Chcela sa naučiť šiť čepiec, súčasť miestneho ženského kroja a popri tom sa dozvedela veľa iných vecí o živote v odľahlej horskej obci v postupne sa vyľudňujúcom regióne, o sebe, o ľudovej kultúre, o spolužití s Rómami, o stereotypoch, vrátane tých, v ktorých sama žila a žije.
Alena Sabuchová skúma v knihe Šeptuchy Podlasie – rustikálny lesnatý región medzi Poľskom a Bieloruskom, ktorý je tak trochu zabudnutou zemou. Dorota, dcéra miestneho hrobára nasáva všetok okolitý svet – s jeho zložitými medziľudskými vzťahmi, religiozitou, zanedbanosťou, krásou, šeptuchami, ktoré vedia liečiť, nadprirodzenom aj tvrdou skutočnosťou.
Diskusia o folklóre v literatúre je zároveň predohrou k festivalu BRaK 2020.

18:00
E. Šimšík: Veľká budúcnosť - predstavenie knihy

Nový román Erika Šimšíka Veľká budúcnosť sa odohráva v postapokalyptickej strednej Európe roku 2040, v meste budúcnosti zvanom Centropolis, kde sa hlavný hrdina spisovateľ Vlado snaží vyrovnať so spoločnosťou po klimatickej zmene.
Spoločnosťou, ktorej vôbec nerozumie, napriek tomu, že práve jeho táto zmena vyšvihla na najvyššie spoločenské rebríčky.Veľká budúcnosť je cyberpunkové scifi, v ktorom sa melanchólia strieda s cynizmom a absurdno s mrazivými opismi ľudského prežívania.

Podujatie z verejných prostriedkov podporil hlavný partner Fond na podporu umenia. FB podujatie nájdete tu.