23.09.2023 13:00
Tabačka Kulturfabrik Košice
Podujatie

LQ #58: PS / Patchwork v bielej

Septembrové LQ - Literárny kvocient pozýva k diskusii o knihách PS a Patchwork v bielej.
V sobotu 23.09. o 13:00 v Tabačka Kulturfabrik v Košiciach v rámci festivalu LiKE 2022.
 
Diskusný formát LQ - Literárny kvocient sa už od roku 2016 snaží byť naplnením dlhodobého volania po kritickej reflexii súčasnej literárnej tvorby na Slovensku. V centre každého vydania programu stoja vždy dve výrazné pôvodné literárne diela. Kritériom výberu je aktuálnosť titulu či miera jeho rezonancie v domácom kultúrnom prostredí.
 
JAKUB JUHÁSZ: PS
Čiastočne autobiografická kronika, čiastočne životopisné rozprávanie a čiastočne bonvivánsky cestopis hovorí o (ne)možnosti vzťahu súčasného človeka k historickej postave a jej mytologicky ponímanému príbehu. Maďarský romantický básnik predstavuje až kozmickú (a zároveň komickú) referenčnú os, z ktorej autor vychádza, kľučkuje okolo, vzďaľuje sa a navracia k nej, ale nikdy s ňou celkom nesplynie.
Kniha vyšla vo vydavateľstve Rubato.
 
JANA BODNÁROVÁ: PATCHWORK V BIELEJ
Aj v najnovšej autorkinej knihe je jej hlas jemne poetický a drsne krutý zároveň. Autorka zošíva útržky príbehov ľudí, ktorí sa napriek (či vďaka) svojej rôznorodosti stretávajú v blízkych vzťahoch vsadených do spoločného života v Československu druhej polovice 20. storočia. Dotýkame sa ich v spomienkach Oty, bohémky, lekárky, milenky, matky... a jej manžela Andreja.
Kniha vyšla vo vydavateľstve Aspekt.
 
O podobnostiach i rozdieloch budú s moderátorom Petrom Darovcom diskutovať Marta Součková, Mária Klapáková a Pavol Markovič.
 
Podujatia podporuje hlavný partner Fond na podporu umenia a partneri Literárne informačné centrum a LITA, autorská spoločnosť.
Grafika: Barbara Kowalczuková