16.04.2024 18:00
Pistoriho Palác, Bratislava
Podujatie

Rozhovor o literatúre v krízových časoch s Martinom Pollackom a Tanjou Maljartschuk

SLOVO A VOJNA: M. Pollack a T. Maljartschuk
európske rozhovory #perspectives
 
Martin Pollack (AT), slávny reportér z Absyntu
Tanja Maljartschuk (UKR/AT), držiteľka Ceny Ingeborg Bachmannovej
 
Rozhovor o literatúre v krízových časoch a dialóg medzi západom a východom. V nemčine s tlmočením do slovenčiny. Vstup voľný.
 
Moderuje Michal Hvorecký
16. 4. 18:00 Pistoriho palác, Štefánikova 25, Bratislava
 
Tanja Maljartschuk, ukrajinská spisovateľka, esejistka a novinárka, sa narodila roku 1983 v Ivano-Frankivsku, žije vo Viedni. Vyštudovala filológiu na univerzite v Ivano-Frankivsku a pracovala ako žurnalistka v Kyjive. Jej román Zabudnutie sa stal Knihou roka 2016 BBC a vyšiel aj v angličtine. Vydala viacero zbierok poviedok a románov, ktoré boli preložené do mnohých jazykov, aj do češtiny (Bestiář). V roku 2018 získala prestížnu Cenu Ingeborg Bachmannovej.
 
Martin Pollack (1944) je rakúsky reportér, spisovateľ a prekladateľ z poľštiny. Je autorom kníh Americký cisár - Masový útek z Haliče, Smrť v bunkri či Halič. Putovanie po stratenom svete, ktoré sa venujú aj regiónom strednej a východnej Európy a územiam kontaminovaným dejinami dvadsiateho storočia. V slovenčine vydáva jeho knižky vydavateľstvo reportážnej literatúry Absynt. Viaceré Pollackove diela sa týkajú aj území Slovenska. Za svoju tvorbu získal viacero významných rakúskych aj európskych ocenení.
 
Podujatie je súčasťou projektu Perspectives. Projekt Perspectives je spolufinancovaný Európskou Úniou.