26.01.2020 17:00
Kino Film Europe, Pistoriho palác, Bratislava
Podujatie

Rozhovory o členoch kultu

17:00 Diskusia po filme Máriin raj so spisovateľkou Máriou Modrovich a moderátorkou Zuzanou Golianovou
Kulty. Odjakživa nás nezvyčajným spôsobom lákajú a zaujímajú. Aké je to byť členom kultu?. Prečo sa ich prívrženci tak bezhlavo pridávajú a poslúchajú samozvaných lídrov? A aké sú paralely medzi fínskym filmom Máriin raj a knihou Rozhovor s členkou kultu. O tejto téme sa budú rozprávať moderátorka Zuzana Golianová s autorkou knihy Rozhovor členkou kultu Máriou Modrovich.
Máriin raj
Fínsko, 1920. Charizmatická kazateľka Maria Åkerblom vedie svojich oddaných stúpencov do Helsínk. Je medzi nimi aj mladá obdivovateľka Salome. Keď sa Salome spriatelí s miestnym dievčaťom Malin, jej pohľad na svet sa mení a ona sa zmieta medzi prísľubom novoobjavenej slobody a Máriinou zničujúcou láskou.
Rozhovor s členkou kultu
Slobodná vôľa alebo feministický mind-fuck? Štvrtá kniha autorky je postavená na fiktívnych rozhovoroch s členkami tajomného, čisto ženského spoločenstva.
Mária Modrovich (1977) je autorkou prozaických titulov Lu & Mira (KK Bagala 2011), Tichý režim (Drewo a srd 2013), Flešbek (Drewo a srd 2017) a Rozhovor s členkou kultu (Drewo a srd 2019). Flešbek sa dostal do finálovej päťky literárnej ceny Anasoft litera 2018. Modrovich je súčasťou tímu medzinárodného literárneho festivalu Novotvar, ktorýsa koná každoročne v Bratislave. V súčasnosti tiež pre Literárne informačné centrum pripravuje anglickú webstránku.