17.04.2024 18:00
Staromestská knižnica na Blumentálskej č. 10/a v Bratislave
Podujatie

Večer s vydavateľstvom Literárna bašta

Hosťom Jany Beňovej bude vydavateľ Slavo Sochor. Počas večera sa zameriame na štyri tituly – dva slovenské – V hniezde Petra Karvaša a Tichý pobyt na ulici Gwerkovej-Göllnerovej od Anny Gruskovej a dve prekladové diela – minuloročný letný bestseller Veľké leto (Ewald Arenz) a Prechádzky so psami (Gainfranco Calligarich).
 
Literárna bašta je malé vydavateľstvo živej literatúry, ktoré aktívne pôsobí od roku 2018 v Banskej Bystrici. Vydáva iba knihy, s ktorými si padli do oka. V edícii nájdete diela prekladovej a pôvodnej literatúry.
 
V HNIEZDEPETER KARVAŠ
Nové vydanie knihy s obrazovou prílohou. Peter Karvaš pátra v hlbinách vlastnej pamäti, z ktorej sa vynárajú spomienky na rodičov, najmä na milovanú mamu, starú mamu, spolužiakov a učiteľov, na život v Banskej Bystrici. Farbisto opisuje ulice a zákutia mesta v 20. a 30. rokoch: novorenesančnú vilu na Hornej ulici s ateliérom starého otca Dominika Skuteckého, námestie s lákavými obchodíkmi, Benického a Ebnerov dom, Dolnú ulicu či proletársky Hušták a tiež živú tetu Vansovú v dome pri Bystričke. Mesto v spomienkach vytvára citové a sociálne zázemie pre generáciu, ktorá napokon dospela v Slovenskom národnom povstaní, a hoci Karvaš oživuje hlavne "svet včerajška", jeho krásy i tragédie, v rozprávaní môžeme rozoznať črty, ktoré nezostali iba minulým svedectvom.
 
TICHÝ POBYT NA ULICI GWERKOVEJ-GÖLLNEROVEJ ANNA GRUSKOVÁ
Druhé vydanie knihy s novou farbou prebalu. Kniha získala ocenenie Najkrajšie knihy Slovenska 2022 (Cena Ministerstva kultúry SR za vynikajúcu grafickú úpravu pre dizajnérku Ester Mládenkovú).
Anna Grusková vo svojej umeleckej reportáži (creative non-fiction) hľadá stopy Dr. Alžbety Gwerkovej-Göllnerovej v archívoch, múzeách, knižniciach, súkromných zbierkach, rozpráva sa s pamätníkmi a vedkyňami. Priamo v starobylej Banskej Štiavnici vytvára živý portrét modernej prvorepublikovej ženy, priekopníčky demokracie na Slovensku.
Alžbeta Gwerková-Göllnerová (1905 – 1944), rodáčka z Čierneho Balogu, literárna vedkyňa, historička a prekladateľka. Spoločne s Jarmilou Zikmundovou boli autorkami a editorkami vyše šesťstostranovej knihy pre výchovu demokratickej ženy Žena novej doby (1938 a 1939). Bola účastníčkou Slovenského národného povstania. Autorka stvárnila príbeh Alžbety Gwerkovej-Göllnerovej aj v dokumentárnom filme Žena novej doby (2022) a ďalších projektoch.
 
VEĽKÉ LETOEWALD ARENZ
Román o dospievaní od autora bestsellera Staré odrody. Friederove vyhliadky na leto nie sú práve najlepšie. Prepadá z matematiky a latinčiny, a tak ho namiesto rodinnej dovolenky čaká tvrdá príprava na reparát. To znamená stráviť šesťtýždňové letné prázdniny s mimoriadne prísnym starým otcom a záhadnou starou mamou. Našťastie má Almu, Johanna a Beate, dievča v zelených plavkách. Napriek temným predtuchám zažije pätnásťročný Frieder veľké priateľstvá, prvú lásku, ale aj pochybnosti a smútok. Veľké leto, po ktorom nebude nič také ako predtým. Knihu zvolili nezávislé nemecké kníhkupectvá za najobľúbenejšiu knihu roku 2021.
 
PRECHÁDZKY SO PSAMIGIANFRANCO CALLIGARICH
Večer čo večer berie starnúci spisovateľ svojich dvoch psíkov na prechádzku po jednej z rímskych ulíc. S poslednými vernými spoločníkmi, ktorí nechcú viac než kúsok nesoleného chleba, spomína na svoj príchod do mesta, prvé zamestnanie a dievča, do ktorého sa zamiloval, na kaviarne na námestí Popolo, kolegov-alkoholikov a pestrofarebnú bohému, ale aj na rozlúčky s blízkymi, ktorých mu vždy pripomenie rieka osudovo plynúca nocou.
Autor sa vracia do uličiek Ríma presne po päťdesiatich rokoch od svojho debutu Posledné leto v meste, aby nás neobyčajným jazykom presvedčil o tom, že nielen pre jeho literárne postavy, ale aj pre neho samotného je toto mesto osudové.
 
Tešíme sa na Vás v Staromestskej knižnici na Blumentálskej 10/a. Vstup voľný.
Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.
Mediálny partner: Rádio Devín