Recenzia
21.12.2009

20 biblioglosár 2009

Václav Čtvrtek

Neplechy kocúrika Damiána

Bratislava, Fragment 2009

Preklad Michaela Malíčková

Kocúrik Damián žil so svojou rodinou a dvoma tetami v mačacom meste. Bol tam napríklad lovecký kocúr Konrád, učený kocúr Čudák, kocúr účtovník Šiška, ale aj zlostná mačka Amálka, pyšná mačka Terézia i bojovná mačka Pitipačka, ktorá mala z každého ucha len polovicu a chvostom sekala ako šabľou. Všetci sa pridŕžali múdrostí v mačacom šlabikári. Veselé huncútstva veľkých i malých mačiek, ako aj ďalších zvieratiek vtipne ilustrovala Veronika Čtvrtečková. Príbeh o kocúrikovi Damiánovi sa dočkal aj televízneho spracovania.

Kat Martinová

Ohnivé srdce

Bratislava, Ikar 2009

Preklad Miriam Paulenková

Coralee Whitmorová pracovala v časopise pre ženy, takže mala mnoho informácií o ľuďoch z vyššej spoločnosti. Tie chcela využiť pri skúmaní okolností smrti jej nevlastnej sestry. Podľa vyšetrovateľov totiž spáchala samovraždu: utopila sa aj s dieťaťom v rieke Avon. Coralee vymyslela riskantný plán – bude predstierať, že je Letty Mossová, manželka vzdialeného bratranca grófa z Tremainu, známeho záletníka. Chcela preskúmať, či gróf alebo niekto z jeho blízkeho okolia na hrade nemal dôvod zbaviť sa jej sestry. V neďalekom hostinci Sliepka a krkavec sa pripravila na nebezpečné dobrodružstvo, a až oveľa neskôr si uvedomila, aký neprezieravý krok urobila, keď sa zrazu okolo nej začali diať čudné veci. Hoci gróf veľmi jej príbehu neveril, zaujala ho ako žena. Po čase sa začal presviedčať, že sa skutočne niekto usiluje zavraždiť Coralee. Zamotaný príbeh plný nástrah, zákerností, nepochopenia, ale i lásky a nakoniec aj šťastia je tým pravým čítaním pre všetkých, čo obľubujú zamilované romány s dobrým koncom.

Jenny Dale

Škola pre šteniatka

Bratislava, SPN – Mladé letá

Preklad Tamara Chovanová

V edícii Psia hliadka vyšiel ďalší diel obľúbených príbehov o psoch a rodine Parkerovcov, ktorá zachraňuje zatúlané, odhodené či choré zvieratká a vedie Psí hotel na Kráľovskej ulici. Pre deti Parkerovcov Emily a Neila boli psy vždy najdôležitejší, dobre im rozumeli a každý, kto tieto zvieratá nemal rád, bol podľa nich podozrivý. Hlavnou postavou tohto príbehu je „najnedisciplinovanejší pes na svete“ – krásny dalmatín – sučka Dotty, ktorá čakala šteniatka. Patrila láskavému učiteľovi Hamleyovi zo školy, kam chodili Parkerovci. Nový riaditeľ Grundy však zvieratká rád nemal, takže zápletka ako lusk...

-lč-