Recenzia
16.02.2005

Mesiacova slnečnica - Vesna Krmpotićová - Slnečnica poznania

Slnečnica poznania

Slnečnica poznania

Vesna Krmpotićová

Mesiacova slnečnica

Bratislava, Alika 2004

Preklad Alica Kulihová

Chorvátsku spisovateľku Vesnu Krmpotićovú svet už dávno objavil. Najmä potom, ako vydala autobiografický román Hora nad oblakmi, v ktorom sa svojsky, cez kresby svojho syna vyrovnáva s jeho smrťou. Tvorba sa pre Vesnu Krmpotićovú stala modlitbou.

Mesiacova slnečnica je meditáciou o svete, o živote. Slnečnica zamilovaná do Mesiaca namiesto do Slnka, to sme my, ktorí vzývame život namiesto jeho stvoriteľa. Vesna Krmpotićová hovorí ústami svojho hrdinu – Slnka, ktorého na záver knihy zbavuje dramatického odevu. Priamo vo vysvetlivkách ku knihe Mesiacova slnečnica uvádza: „Slnko – viditeľný najvyšší Boh." A toto Krmpotićovej Slnko vyjaví slnečnici svoje tajomstvo: „Tak som milovalo svoje slnečnicové pole, že som mu dalo seba samého." Sv. Ján hovorí vo svojom evanjeliu na porovnanie s týmto citátom: „Lebo Boh tak miloval svet, že mu dal svojho jednorodeného Syna." Krmpotićovej Mesiacova slnečnica je alegóriou ľudskej viery a obsahuje v sebe viac vrstiev ľudského poznania.

–sk–

Ak si chcete prečítať túto metaforu života a lásky, pošlite nám do redakcie do 2. marca kupón vydavateľstva Alika zo strany 11.