David Grann (1967) je americký novinár, od roku 2003 kmeňový autor časopisu The New Yorker. Jeho príbehy vyšli vo viacerých antológiách. Grannov beletristický debut Stratené mesto Z sa krátko po vydaní stal v USA bestsellerom.

Čo vás inšpirovalo na napísanie knihy o dobrodružstvách cestovateľa Percyho Fawcetta?

Pripravoval som príbeh o mysterióznej smrti najznámejšieho odborníka na Sherlocka Holmesa na svete. Počas skúmania okolností tohto prípadu som prišiel na to, že jedna z postáv románu Arthura Conana Doyla Stratený svet bola čiastočne inšpirovaná Percym Fawcettom. Zo zvedavosti som o ňom začal zisťovať viac a bol som ohromený tým, čo som sa dozvedel. Hoci zmizol v Amazónii v roku 1925, aj po niekoľkých desaťročiach sa našlo množstvo dobrodruhov, ktorí riskovali život (a niektorí aj zahynuli) pri pátraní po ňom. Ešte viac ma fascinovala otázka, či naozaj existovalo bájne mesto Z. Ak áno, zmenilo by to naše poznanie o tom, ako vyzerala Amerika pred príchodom Krištofa Kolumba.

V knihe opisujete aj osud tzv. Fawcettových bláznov, ktorí nasledovali jeho stopy do pralesa a často skončili tragicky. Nebáli ste sa, že aj vás naplno vtiahne plukovníkov príbeh?

Keď som začínal písať, považoval som týchto ľudí za nerozvážnych Fawcettových nasledovníkov. No potom som sa zrazu aj ja stratil v džungli a uvedomil som si, že sa od nich v ničom nelíšim...

Vašu prípravu na cestu do pralesa opisujete veľmi humorne, ale zo stvárnenia samotnej expedície tuhne krv v žilách. Ako si na ňu spomínate? A ako vyzeralo stretnutie s indiánskymi kmeňmi?

Ak mám byť úprimný, všetko bolo pre mňa nové, takže ma celé moje dobrodružstvo veľmi prekvapilo. Fawcett podnikol desiatky ciest po Amazónii predtým, než išiel hľadať mesto Z. Ja nie som bádateľ ani dobrodruh a nikdy predtým som v Amazónii nebol. Každé stretnutie bolo pre mňa veľmi silné. Zoznámil som sa napríklad s najstaršou členkou kmeňa Bakairi, mala takmer sto rokov. Ako dieťa stretla Fawcetta a jeho výpravu a porozprávala mi všetko, čo si pamätala. Bolo to úžasné. Ohromil ma aj rozhovor s Indiánmi z kmeňa Kalapalo, ktorí boli svedkami poslednej Fawcettovej expedície. Množstvo spomienok si zachovali ústnym podaním a práve tieto príbehy mi pomohli uvedomiť si, čo sa naozaj mohlo cestovateľom stať.

Plukovník celý život veril v existenciu bájneho mesta Z. Myslíte si, že sa ju niekedy podarí dokázať?

Záleží na tom, ako si človek definuje mesto Z. Bolo plné zlata a iných pokladov? Potom je odpoveď nie. No v knihe som poskytol mnoho vedeckých dôkazov, že dávne sofistikované civilizácie naozaj existovali. A práve na tom mieste, kde ich Fawcett hľadal...