Únik do magických svetov

Rozhovor Dada Nagya s L. D. Lapinski o Cestovnej agentúre Tajné svety

L.D. Lapinski: Tajné svety

Preklad: Martin Štulrajter 

Bratislava: Ikar, 2021

 

Takmer presne pred rokom v apríli 2020 vyšla v Británii debutová mládežnícka kniha mladej prozaičky L. D. Lapinski o cestovaní do paralelných svetov. Prvá časť plánovanej trilógie Cestovná agentúra Tajné svety zaznamenala obrovský čitateľský ohlas a za pár mesiacov bola preložená do dvanástich jazykov – okrem iného aj do slovenčiny.                                                                                                             

Cestovná agentúra Tajné svety síce nie je natoľko komplexným dielom ako Rowlingovej Harry Potter, čarovné cestovanie však určite poteší aj dospelých čitateľov. A nielen v čase lockdownu. Náš rozhovor vznikol prostredníctvom klasického telefónu.

 

Ako vnímate istý paradox, že prvý diel Cestovnej agentúry Tajné svety vyšiel minulý rok v apríli v období pandémie a lockdownu?

Áno, vyšiel vo veľmi zvláštnom čase. Keď sme knihu púšťali do sveta, ešte sme netušili, že onedlho budeme všetci zavretí doma. V Británii prišla na trh počas prvého lockdownu, takže svojím spôsobom to bolo v hroznom čase pre ľudstvo, ale súčasne v období, keď čitateľom ponúkla možnosť uniknúť do magických svetov. Vďaka nej môžu prežiť fantastické dobrodružstvá a pritom neopustiť svoj dom.

 

Aké ste na ňu dostali spätné väzby?

Dostala som veľmi milé reakcie – písali mi deti aj rodičia, že pri čítaní nemuseli myslieť na pandémiu a zamestnali svoju fantáziu. Veľmi ma to potešilo, hoci som to, samozrejme, nikdy neplánovala. Teším sa, že tá kniha na ľudí tak silne zaúčinkovala.

 

Ako ste sa kontaktovali so svojimi čitateľmi? Cez magický kufor?

Kiež by som taký kufor mala! Strávila som veľa času za počítačom, dívala sa na vlastnú tvár a robila rozhovory a online stretnutia. Bolo to v podstate veľmi príjemné, lebo som sa stretávala s množstvom ľudí z celého sveta a nemusela nikam cestovať. Na druhej strane je zvláštne, že som ešte naživo nestretla nikoho, kto moju knihu čítal. A to je v Británii na trhu už skoro rok. Svojich čitateľov som videla iba cez počítač.  

 

Dočítal som sa, že príbehy o mágii ste písali už od detstva...

Vždy som rada cestovala a túžila na vlastné oči vidieť a spoznať veľa rôznych miest. Minulý rok napríklad olympiádu v Tokiu. Nič z toho, samozrejme, nebolo. Rada som však aj čítala príbehy o cestách do fantastických svetov. Je to úžasný únik z reálneho života. Kedysi, keď som bola študentkou, pred skúškami a teraz pred účtami, prácou a podobnými vecami. Rada si preto prečítam čokoľvek o cestovaní do fantastických svetov alebo akýkoľvek príbeh v tomto duchu.

 

Dočítal som sa, že nápad na túto knihu ste dostali kúpeľni. Je to pravda?

Áno, tá myšlienka bola asi pomerne dlho skrytá niekde hlboko v mojej hlave. Podvedome som túžila napísať takýto typ príbehu, ale vonkoncom som netušila, akým spôsobom by moje postavy mohli cestovať. Ani som o tom príliš nepremýšľala. Až kým som jedného dňa nestála v kúpeľni a neumývala si vlasy. Zrazu sa mi vynorila cestovná agentúra, kufre a postava Jonathana. Okamžite som prešla k počítaču a písala niekoľko hodín v kuse. Priam som cítila, ako na mňa tá myšlienka nalieha, aby som ju okamžite zaznamenala.

 

Takže ste si ešte s mokrými vlasmi a uterákom na hlave hneď sadli k počítaču?

Presne tak, spisovateľ sa nemusí zdržiavať formalitami.

 

Majiteľ cestovnej kancelárie Tajné svety Jonathan stále pije čaj. Občas to pôsobí takmer ako „product placement“. Máte tak rada čaj? 

(smiech) Myslím si, že je to veľmi britský zvyk. Aj teraz, keď spolu telefonujeme, mám na stole tri rozpité šálky čaju. Jonathan sa v tomto smere na mňa veľmi podobá. Obaja si neustále buď pripravujeme čaj, alebo ho pijeme.

 

Ako ste vytvárali pravidlá rôznych čarovných svetov, ktoré vaše postavy navštívia?

Keď som písala, chcela som, aby bol každý svet iný a pritom ľahko zapamätateľný. Niekde je iná gravitácia, inde sa cítite malý a nedôležitý. Snažila som sa, aby tie svety vyvolávali jednoznačné pocity. V jednom Flick a s ňou aj čitatelia cítia strach, v inom nadšenie, ďalší je veľmi magický. Keď pri čítaní aj zabudnete meno toho miesta, zapamätáte si aspoň, ako ste sa v ňom cítili. O to mi šlo. Opisujem veľa rôznych miest a v každom je ten pocit iný. 

 

A prečo sa cestovateľom v jednom z týchto svetov odporúča nič jesť a nepovedať svoje celé meno?

To vychádza z írskeho a britského folklóru, konkrétne z príbehov o vílach. Ak potrebujete ich pomoc, nikdy si od nich nič nesmiete vziať – jedlo, pitie ani akýkoľvek darček. Nemôžete u nich ani spať, ani im povedať svoje pravé meno. Ak to urobíte, môžu vás uniesť a navždy uzavrieť vo svojom svete. Vždy sa mi páčil tento staromódny írsky a britský folklór s veľkou dávkou mystiky. Neviaže sa na nič historické.

 

Je L. D. Lapinski vaše pravé meno? A čo znamenajú tie skratky L. D?

Áno, je. A čo znamená L. D., vám nemôžem povedať, je to moje tajomstvo. Niekedy ľuďom hovorím, že to D je skratka pre DANGER, čiže nebezpečenstvo.

 

Cestovná agentúra Tajné svety je prvým dielom plánovanej trilógie. Vedeli ste už od začiatku, ako sa bude celý príbeh vyvíjať a ako sa skončí?

Áno, vedela som to. Spýtal sa ma na to aj môj vydavateľ, keď som mu priniesla rukopis prvej časti Tajných svetov. Bolo mi jasné, že je to rozsiahly príbeh, ktorý bude rozdelený do troch dielov. Inak by kniha pôsobila na poličke veľmi objemne a zle by sa čítala. Od začiatku som mala premyslené, aký bude začiatok, aké tajomstvá sa odhalia v strede a vedela som, ako sa to celé skončí. Práve teraz píšem tretiu časť. Druhá vychádza v Británii v apríli.

 

Zažívali ste pri písaní nejaké prekvapenia?

Áno, moje postavy ma dosť často prekvapovali. Niekedy som chcela, aby niečo urobili, a oni to odmietli. Občas sa príliš zdĺhavo rozprávali, čo som, samozrejme, neplánovala. Čiže, veci sa mi z času na čas vymykali spod kontroly. V knihe je veľa svetov, ktoré Flick s Jonathanom navštívia, a v tretej knihe je jeden, ktorý som plánovala už do prvého dielu. Potom sa presunul do druhého a teraz skončil až v treťom. Takže takéto veci ma pri písaní dosť prekvapovali.

 

Aké knihy patria k vašim obľúbeným?

Mám veľmi rada sériu kníh od Anny Jamesovej Pages & Co. Páčila sa mi aj próza Tu sa fakt nič nedeje od Sarah Hagger-Holtovej. V poslednom čase som čítala veľa komiksov. Opakovane napríklad Sandmana od Niela Gaimana, ktorého absolútne milujem. A mojou najobľúbenejšou knihou sú Gaimanove a Prattchettove Dobré znamenia, ktoré majú podobný britský humor, o aký sa vo svojej knihe pokúšam aj ja.

 

Je vaša kniha aj poctou klasikom žánru ako J. M. Barrie, Phillip Pullman a Neil Gaiman?

Nikdy by som sa neodvážila porovnávať s týmito autormi. Nikdy. Ale určite ma silne ovplyvnili. Takže, ak máte radi ich knihy, mohla by sa vám páčiť aj tá moja.

 

Skúšajú to cez vesmír

 

Hlavnou postavou Cestovnej agentúry Tajné svety je 12-ročná Flick Hudsonová, ktorej rodina sa práve prisťahovala do nového domu v mestečku Malé Dračince. Flick je na prvý pohľad úplne obyčajné dievča s ešte obyčajnejšími rodičmi a malým bratom. Na prechádzke objaví zastrčenú cestovnú kanceláriu s desiatkami kufrov na policiach a nevrlým 18-ročným majiteľom Jonathanom Mercatorom. Ten by zvedavé dievča najradšej okamžite vypoklonkoval, šokovane však zistí, že Flick má výnimočnú schopnosť vnímať mágiu. A tak jej prezradí, že jeho cestovná agentúra sprostredkúva návštevy desiatok magických svetov, v ktorých platia úplne odlišné pravidlá – vrátane gravitácie a plynutia času. Portálom do nich sú kufre na policiach agentúry. Flick sa stáva členkou Tajnosvetského spolku, ktorého náplňou je udržiavať, skúmať a ochraňovať nové svety. Skúšobne niektoré aj navštívia, no Jonathanovým hlavným cieľom je nájsť svojho otca, ktorý pred časom v jednom z paralelných svetov nečakane a bez vysvetlenia zmizol.                                                                                   

Najväčšie dobrodružstvo čaká dvojicu v meste Piatich svetiel, ktoré medzičasom ovládol pozoruhodný cech zlodejov. Táto križovatka magických svetov má okrem toho aj iný veľký problém a Flick s Jonathanom ho môžu buď vyriešiť, alebo ohroziť existenciu celého magického multiverza.

 

Portrét L. D. Lapinski.  Foto: awesomebookawards.com