Na knižnom veľtrhu v Bologni aj Kállay či Krén

Slovensko bude tento rok čestným hosťom na Medzinárodnom veľtrhu kníh pre deti a mládež v Bologni 2010. Okrem programu v samotnom areáli pripravil slovenský organizačný tím sprievodné podujatia v meste.

BRATISLAVA 27. januára (WEBNOVINY) - Medzinárodný veľtrh kníh pre deti a mládež v Bologni 2010, ktorý sa bude konať od 23. do 26. marca, uvedie tento rok Slovensko ako čestného hosťa. Kompletnú prípravu a realizáciu v spolupráci s ďalšími organizáciami zabezpečujú Literárne informačné centrum a Medzinárodný dom umenia pre deti Bibiana. Ako povedal na dnešnej tlačovej besede riaditeľ Literárneho informačného centra Alexander Halvoník, Slovensko bude čestným hosťom na medzinárodnom knižnom veľtrhu po druhý raz. Prvé hosťovanie absolvovalo vo Varšave, no podľa Halvoníka je hosťovanie na omnoho prestížnejšom bolonskom veľtrhu väčšou udalosťou. Veľkou výzvou pre organizačný tím bolo to, že minulý rok v Bologni hosťovala Južná Kórea.

Program prezentujúci slovenskú kultúru v rámci bolonského veľtrhu je rozdelený na dve časti. Jedna sa bude odohrávať v priestoroch veľtrhu, kam majú prístup len profesionáli a profesionálky, a druhá priamo v meste. Na veľtrhu sa budú konať napríklad výstavy slovenskej ilustrácie či odborné semináre o európskej detskej literatúre, slovenskej ilustrácii, na ktorom sa zúčastní aj maliar Dušan Kállay, či modernej slovenskej autorskej rozprávke, ktorý povedie autor Ján Uličiansky.

Aj pre verejnosť sa pripravuje niekoľko podujatí, nielen z knižnej kultúry. Umelec Matej Krén predstaví v pondelok 22. marca svoju dosiaľ najväčšiu knižnú inštaláciu Scanner v Galérii moderného umenia mesta Bologna Mambo. Pôjde o technicky veľmi náročnú inštaláciu, keďže stena z kníh s vnútornými priestormi bude mať rozmery 12 krát 27 metrov. Váha inštalácie bude asi 25 ton a potrebné knihy do Bologne privezie šesť veľkých kamiónov. V pondelok 22. marca sa bude okrem toho konať v divadle Arena del Sole baletné predstavenie Milan Rastislav Štefánik Štátneho divadla Košice. V utorok 23. marca otvoria v Herkulovej sále v Paláci d'Accursio výstavu slovenskej ilustrátorskej dvojice - manželského páru Dušan Kállay a Kamila Štanclová. V stredu 24. marca zahrá v klube Cantina Bentivoglio slovenská formácia Longital. Taktiež dostane priestor výstava hračiek alebo bábkové predstavenie Štyria škriatkovia a Vivaldi. V netradičnom priestore - na hlavnej železničnej stanici v Bologni - sa predstaví tvorba autorov a autoriek ocenených na svetovo uznávanom Bienále ilustrácií Bratislava.

Hosťovanie Slovenska na veľtrhu sa pripravuje už niekoľko rokov, konkrétne od roku 2000, keď Slovensko požiadalo organizačný tím podujatia o zaradenie na zoznam čakateľských krajín na čestné hosťovanie, uviedla koordinátorka projektu Miroslava Vallová. V roku 2006 im organizačný tím prisľúbil toto zaradenie, vtedy sa aj začali konkrétne práce na programe. Podľa Miroslavy Vallovej je cieľom organizačného tímu slovenského programu nielen jednorazovo prezentovať slovenskú kultúru, ale najmä vytvoriť priestor pre vznik bilaterálnych dohôd o spolupráci.

SITA

http://www.webnoviny.sk/kultura/na-kniznom-veltrhu-v-bologni-aj-kalla/48681-clanok.html