Die Siebente Nacht

Okupácia Československa vojskami Varšavskej zmluvy v roku 1968, znamenala pre Ladislava Mňačka definitívny zlom v jeho živote. Po týždni uvažovania opustil Bratislavu a definitívne emigroval do Rakúska. Vrátil sa až po 20 rokoch, po páde komunistickej totality.

Kniha spomienok a esejí Die Siebente Nacht. Erkenntnis und Anklage eines Kommunisten (Siedma noc. Skúsenosti a obžaloba jedného komunistu) je Mňačkovým zúčtovaním s komunizmom. Sú to spomienky na konkrétnych ľudí a udalosti, ktorých sa ako novinár zúčastnil, takže kniha je aj cenným zdrojom pre poznanie Mňačkovho života a dejín Československa. Mňačko vysvetľuje, prečo sa stal komunistom a najmä prečo sa jeho viera v lepšiu a spravodlivejšiu budúcnosť skončila. Je to posledná kniha, v ktorej sa Mňačko zaoberá dianím v Československu, ukončil ňou svoj prerod z komunistu na antikomunistu a túto tému definitívne opustil.

Túto knihu Mňačko napísal v slovenčine, písal ju rýchlo a z "hlavy" a vďaka tomu stihla vyjsť v roku 1968. Slovenské vydanie Siedma noc. Skúsenosti a obžaloba jedného komunistu vyšlo až v roku 1990.

Vydavateľstvo

Fritz Molden Verlag

Počet strán

261

Jazyk vydania

Nemecký jazyk

Rok vydania

1968

Typ diela

Esej

Druh diela

841 Literatúra faktu

Originál

Siedma noc

Jazyk originálu

Slovenský jazyk

Poradie vydania

1. nemecké

Miesto vydania

Viedeň

Krajina vydania

Rakúsko

Druh väzby

Viazaná

Prekladateľ

Adolf Maldess