25.09.2020 17:00
Trvanie do: 26.09.2020 23:55
Košice
Podujatie

LiKE 2020

Témou festivalu je tento rok "Sci-FI".
VSTUPNÉ: dobrovoľné

PROGRAM:
[▶️] PIATOK 25.09.2020 [◀️]
[📖]  ČAU O PIATEJ: STANISLAV RAKÚS - ĽÚTOSTIVOSŤ  [📖]
17:00 / Artforum
Najnovšia kniha Stanislava Rakúsa „Ľútostivosť“ pozostáva z piatich poviedok, v ktorých dochádza ku konfrontácii obyčajných, bežných dní s vypätými, hraničnými situáciami a ohrozením. Kniha vychádza na jeseň 2020 vo vydavateľstve KK Bagala.
Z rukopisu číta Peter Čižmár.
[🌊]  Poézia na Zlatej vlne  [🌊]
18:00 / Tabačka
Autorské čítanie finalistu a finalistiek 2. ročníka ceny za poéziu Zlatá vlna 2020. Jana Bodnárová prečíta zo svojej zbierky Terče, Eva Luka ponúkne vlastnú interpretáciu Jazvera a Ľuboš Bendzák otvorí stránky Vlastnej váhy. Autorov predstaví vydavateľ a spisovateľ Peter Šulej.
[🇨🇿]  Poézia na Českej vlne  [🇨🇿]
19:00 / Tabačka
Ako dnes vyzerá mladá česká poézia? V čom je odlišná od tej slovenskej, aké sú jej prúdy, témy a jednotlivé podoby? Tri oceňované mená, tri výrazné hlasy súčasnej mladej českej poézie - Emma Kausc, Marie Iljašenko a Jan Škrob. Moderuje Michal Tallo.
[📢]  Czecho Mecho: Slam Poetry  [📢]
20:30 / Tabačka
V Slam Poetry na LiKE vystúpi špička československého slamu. V košicko - českej zostave sa predstavia Ellen Makumbirofa, Samčo Brat dážďoviek, Svetozár Šomšák a Tomáš Straka.
[🎼]  DJ BUCKOWSKIJ
21:30 / Tabačka
[▶️] SOBOTA 26.09.2020 [◀️]
[🏗]  NEPOSTAVENÁ BUDÚCNOSŤ KOŠÍC  [🏗]
10:00 / Košice, Prechádzka s Východným pobrežím
Košice mali mať už pred 20 rokmi 300.000 obyvateľov. Najrýchlejšie rozvíjajúce sa mesto Československa mali definovať veľké nové budovy a sídliská mávajúce v ústrety krásnej budúcnosti. Množstvo stavieb bolo naprojektovaných kvôli množstvu z nich už boli asanované staré budovy a ulice, aby im uvoľnili cestu.
[🎭]  Čert Kolofón a tri kocky droždia  [🎭]
10:00 / Kino Úsmev
Marionetová dobrodružná komédia pre deti od 3 rokov.
Ani čert Kolofón by nikam nechodil. Nariadenie zostať doma akoby pre neho vymysleli. Avšak netrvá dlho a aj u nich sa minie droždie. Jeho žena Ježibaba ho vyšle, aby priniesol aspoň tri kocky, pretože ich malý syn nič iné ako makové koláče a buchty jesť nechce. A tie bez droždia nebudú. Kolofón sa tak vydáva v ústrety ďalšiemu nebezpečnému dobrodružstvu
[🤹‍♂️]  Slniečkové planéty  [🤹‍♂️]
11:00 / Kino Úsmev
Workshop pre deti
Vytvorte si s časopisom Slniečko svoj vlastný vesmír! Nájdite v abstraktných tvaroch nové svety. Otláčajte, lepte, dofarbujte, vyfarbujte a (hlavne) OBJAVUJTE!
[📖]  Autorské čítanie Medziriadkov: Silvester Lavrík, Alexandra Múdra  [📖]
13:00 / Artforum
Medziriadky sú platforma pre mladú literatúru, ktorá organizuje literárnu súťaž, letnú školu literatúry a autorské čítania. Na nich sa vždy predstaví jeden etablovaný autor/jedna etablovaná autorka v tandeme s mladým začínajúcim autorom/mladou začínajúcou autorkou. Na podujatí LiKE 2020 sa takto spolu predstavia spisovateľ Silvester Lavrík a Medziriadkarka Alexandra Múdra.
[📚]  Hľadanie krásnej vety alebo Alchýmia jazykov  [📚]
14:00 / Kino Úsmev
Na odbornom a umeleckom stretnutí popredných slovenských prekladateľov beletrie sa vo vzájomnom rozhovore pokúsime hľadať odpoveď na otázku, ako úspešne preložiť jedinečný príbeh, inú kultúru a cudzí jazyk do slovenského prostredia, akú chémiu majú jednotlivé jazyky a čo všetko treba okrem "hľadania peknej vety! (Dušan Dušek), aby aj preložené prozaické dielo bolo umeleckým zážitkom.
[📖]  ARTDEBUT: Peter Gärtner - Veľký román  [📖]
14:00 / Artforum
Formát Artdebut vznikol za účelom predstavovania začínajúcich overených autorov a autoriek. Na LiKE svoj debut predstaví Peter Gärtner - absolvent odboru scenáristika a dramaturgia na VŠMU v Bratislave. Jeho prvotina je detská ilustrovaná kniha O čertovi Kolofónovi, ktorá vychádza z rovnomennej bábkovej hry. Okrem iného sa venuje aj písaniu scenárov pre televízie, recenzíí a blogov a organizovaniu rôznych kultúrnych podujatí. Veľký román je jeho knižný debut na poli beletrie pre dospelého diváka.
[🧠]  LQ - Literárny Festival #34 : Modus Vivendi/Veľká budúcnosť  [🧠]
15:00 / Kino Úsmev
Zuzana Mojžišová: MODUS VIVENDI
Skľučujúce antiutopistické prostredie blízkej budúcnosti a jemný a láskavý humor plynúci z každodenných maličkostí – autorka spája tieto kontrasty do vťahujúceho textu. Modus Vivendi sa umiestnila vo finálovej desiatke Anasoft Litera 2020.
Erik Šimšík: VEĽKÁ BUDÚCNOSŤ
Novela Veľká budúcnosť sa odohráva v postapokalyptickej strednej Európe roku 2040, v meste budúcnosti zvanom Centropolis, kde sa hlavný hrdina spisovateľ Vlado snaží vyrovnať so spoločnosťou po klimatickej zmene.
[🛸]  Kapitalks: Politiky Popkultúry: Star Trek  [🛸]
15:00 / Artforum
Akým spôsobom reflektoval počas svojej existencie Star Trek etiku, politiku a civilizačné problémy svojej doby? Nakoľko je Spojená federácia planét futuristickou utópiou, a v čom nám naopak môže pripomínať realitu? Naozaj fanúšikovia Star Treku nemajú radi Star Wars? Odpovede na všetky tieto otázky, a vlastne aj na akékoľvek ďalšie sa pokúsia nájsť redaktorka mesačníka Kapitál Kristína Kállay a teoretik popkultúry Juraj Malíček.
[🦾]  Najlepšie slovenské Sci-Fi  [🦿]
16:30 / Kino Úsmev
Stopárov sprievodca galaxiou, R.U.R., 451 stupňov Fahrenheita, Blade Runner, 2001: Vesmírna odysea, Mechanický pomaranč... Ale čo slovenské sci-fi? Existuje vôbec?
Juraj Búry, Juraj Malíček a Alexander Schneider v diskusii predstavia svoju päťku najlepšej slovenskej sci-fi literatúry
[📚]  On, Pišťanek  [📚]
18:00 / Kino Úsmev
Jeho knihy sa stali senzáciou, nemilosrdným zrkadlom podnikateľskej džungle začiatku 90. rokov u nás. O knihách Petra Pišťanka, najvýraznejšej postave slovenskej ponovembrovej prózy, bude s autorom monografie On, Pišťanek Petrom Darovcom a literárnou kritičkou Máriou Klapákovou hovoriť Marta Součková.
[🌞]  Leto s Monikou  [🌞]
18:00 / Artforum
Leto s Monikou je sólový projekt pesničkárky a skladateľky filmovej hudby Moniky Midriakovej. V roku 2018 vydala debutový eponymný album Leto s Monikou. Ten v sebe nesie odkaz na slávny Bergmanov film, hravé melódie vhodné na snívanie aj tancovanie, jemné gitary, elektroniku a vtipné súčasné texty.
[🌳]  Boris Ondreička: Spev o lese  [🌳]
19:00 / Kino Úsmev - suterén
Boris Ondreička na LiKE predstaví svoje najnovšie literárne dielo a o hudobný warm up sa postará Kabal.
V náväznosti na 700-stranový Spevník (BRAK, 2018), je Spev o Lese 232-stranová bibliofília píšuceho výtvarníka a kurátora Borisa Ondreičku (2018-2020). Spev o Lese je text o prírode (hlbokej ekológii), black-metale, vyhorení / "katathýmnej expedícii do ""ja""" / potrebe bytostnej izolácie.
[📃]  Sto rokov Trianonskej mierovej zmluvy  [📃]
19:00 / Kino Úsmev
Téma rozpadu Uhorska u nášho južného suseda opäť ožíva o čosi viac, než zvyčajne. Bol Trianon pre Maďarov naozaj nespravodlivým trestom? Ako vyzerajú slovensko-maďarské vzťahy dnes?
Spoločenská diskusia pri príležitosti 100. výročia podpisu Trianonskej mierovej zmluvy.
[🎼]  
Katarína Máliková + Bert & Friends
  [🎼]
20:00 / Tabačka
Dvojkoncert najvýraznejších talentov súčasnej českej a slovenskej hudobnej scény.
Katarína Máliková si získala uznanie kritikov, nominácie i ocenenia na Slovensku, aj v zahraničí a jej debutový album Pustvopol je považovaný za jeden z najžiarivejších slovenských debutov za poslednú dekádu.
Na LiKE bude mať premiéru vizuálna performance k oceňovanému albumu Postalgia.
BERT & FRIENDS do českého popového rybníčku prináša závan excentricity, ktorý tu dlho chýbal. Úkaz českej scény je mixom osemdesiatkového dream popu, psychedélie a “hezkých melódií”. Ukazuje, ako môže vyzerať budúcnosť popovej hudby.
Organizátorom podujatia je 
literarnyklub.sk
Hlavný partner festivalu:
Festival z verejných zdrojov podporil 
Fond na podporu umenia
.
Partnermi podujatia sú Literárne informačné centrum, 
LITA, autorská spoločnosť

CzechLit - České literární centrum

Knižná revue
, časopis 
Rozum
 a ďalší.
VSTUP na podujatia len s rúškom.
Pri organizovaní podujatia sa riadime aktuálnymi nariadeniami Úradu verejného zdravotníctva SR.

 

Program festivalu nájdete tu: http://literarnyklub.sk/