21.06.2023 19:00
Bratislava, Nová Cvernovka, Račianska 78
Podujatie

Absynt naživo: Ženy, ktoré zostali

Migrácia nie je len o odchode človeka za hranice. Neoddeliteľnou súčasťou tohto fenoménu sú aj ženy a deti, ktoré zostali v domovských krajinách po tom, ako odišli ich muži, otcovia či synovia. Čo je s nimi? Ako vyzerajú ich bežné dni od Mexika, cez Senegal, Etiópiu, Indiu, až po Rumunsko či Slovensko? A aké vedú životy zoči-voči globálnym výzvam, ktoré prinútili ich mužov k odchodu?
 
Pozývame vás na diskusiu s tvorcami multimediálneho projektu Ženy, ktoré ostali – Magdalénou a Noelom Rojo. Diskusia je zároveň prvým uvedením debutovej knihy reportáží s rovnomenným názvom, ktorá práve vychádza v Absynte.
 
Ženy, ktoré ostali je dlhodobý projekt slovensko-mexického páru – Magdalény a Noela Rojo, v ktorom dokumentujú osudy žien a rodín z rôznych kontinentov.
 
Obaja sa venujú tzv. pomalej žurnalistike, čo znamená, že v týchto krajinách dlhodobo žijú, aby porozumeli kontextu, v ktorom sa odohrávajú životy miestnych a zároveň si získali ich dôveru. Spoločne prinášajú texty a fotografie o globálnych témach, klimatickej kríze, migrácii či porušovaní ľudských práv. Svoju tvorbu v rámci projektu uverejňujú aj na Facebooku: @WomenWhoStay či na Instagrame: @women_who_stay.
 
Diskusia je súčasťou festivalu Absynt naživo, ktorý z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.