16.05.2022 9:00
Letná čitáreň U červeného raka, Bratislava
Podujatie

Čitáreň U červeného raka nahradí letná čitáreň na Klariskej, otvorí ju Bratislavská burza kníh i koncert

Namiesto Letnej čitárne U červeného raka tento rok Mestská knižnica v Bratislave pozýva do novej čitárne na Klariskej 16. Z dôvodu stavebných prác v tejto sezóne nie je možné sprístupniť priestory U červeného raka verejnosti, avšak všetky obľúbené služby ponúkne aj letná čitáreň na nádvorí knižnice. Už od 16. 5. priestor ožije Bratislavskou burzou kníh.
„Kvôli rekonštrukcii prebiehajúcej pri vstupe do čitárne U červeného raka žiaľ nie je pobyt pre návštevníkov bezpečný,“ vysvetľuje riaditeľ Mestskej knižnice Tomáš Štefek. „Náhradou preto bude letná čitáreň na Klariskej 16. Toto tiché nádvorie je priamo v srdci knižnice aj Starého mesta a celé leto bude poskytovať širokú ponuku čítania i podujatí, na ktorú sú zvyknutí návštevníci čitárne U červeného raka. Hoci nejde o parkový priestor, plánujeme čitáreň čo najviac zútulniť zeleňou a nádvorie zároveň v lete ponúka príjemný chládok.“
Od 16. do 20. 5. bude na Klariskej 16 prebiehať už 15. ročník Bratislavskej burzy kníh. Podujatie ponúkne tisícky vyradených či darovaných kníh za symbolický poplatok 0,50 eur za kus. Výťažok z predaja burzy je používaný na rozširovanie knižného fondu knižnice a nákup zvukových kníh pre Oddelenie pre nevidiacich a slabozrakých. Množstvo kníh, ktoré si tu môžete zakúpiť, nie je obmedzené a navštíviť burzu sa oplatí aj neskôr počas týždňa – počas celého trvania podujatia sú dokladané ďalšie kusy. Burza sa na nádvorí koná každý deň od 8:00 do 19:00.
O slávnostné otvorenie sezóny v letnej čitárni na Klariskej sa v pondelok 23. 5. o 18:00 postará koncert Kataríny Málikovej. Oceňovaná mladá hudobníčka sa pohybuje medzi neo-classical, minimal synth-pop s prvkami experimentu, glamrocku, retra 70. a 80. rokov, ale vychádza aj zo slovenskej ľudovej a popovej tradície s klasickým skladateľským a interpretačným remeslom.
Následne až do 31. 8. 2022 nájdete v čitárni na Klariskej každý pracovný deň od 10:00 do 20:00 aktuálnu ponuku novín a časopisov ako aj Wi-Fi sieť či možnosť využiť tablet alebo čítačku. Služby čitárne môže verejnosť bezplatne využívať aj bez registrácie v Mestskej knižnici. Počas celého leta tu bude tiež prebiehať bohatý kultúrny program. Aktuálne informácie nájdete na www.mestskakniznica.sk.
 

Bratislavská burza kníh
16. - 20. 5. od 8:00 do 19:00
FB udalosť: https://fb.me/e/5tpbhlETu 

Letná čitáreň Klariská
23. 5. - 31. 8. 2022 pondelok – piatok 10:00 - 20:00
Slávnostné otvorenie a koncert Kataríny Málikovej 23. 5. o 18:00 
FB udalosť: https://fb.me/e/2ruKvBizv 

Mestská knižnica v Bratislave, Klariská 16 (nádvorie)