28.06.2022 18:00
Vihorlatská knižnica v Humennom, Námestie slobody 50
Podujatie

Ivana Dobrakovová v Humennom

„O tzv. ženských románoch sa zvykne hovoriť ako o literatúre písanej ženou a najmä pre ženy. Ale taktiež mylne je tento žáner považovaný za nejakú menejcennú literatúru, za akúsi odľahčenú beletriu, ktorá čitateľa pobaví, posunie nad každodenné starosti a nezanechá v ňom žiadne trvácne stopy. No román Ivany Dobrakovovej je dobrým príkladom na to, aby sme s takýmto zaujatým stanoviskom nesúhlasili, a vôbec, aby nám ani nenapadlo hodnotiť titul podľa žánru, pretože žáner sám o sebe nemá žiadnu výpovednú hodnotu o kvalitách diela. Keďže román Pod slnkom Turína je založený na deji, nebudem ho rozvádzať, nech ním prejde čitateľ sám, v podstate môžem povedať len toľko, že v strede diania je milostný trojuholník,“ povedal o knihe Pod slnkom Turína porotca ceny Anasoft litera Gábor Csanda. A práve o tomto románe, ktorý je aktuálne v desiatke nominovaných kníh na cenu Anasoft litera 2022, príde do Vihorlatskej knižnice v Humennom o 18:00 hod. porozprávať jeho autorka Ivana Dobrakovová.

O autorke: Narodila sa v roku 1982 v Bratislave. Vyštudovala prekladateľstvo a tlmočníctvo, anglický a francúzsky jazyk na filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Pracuje ako prekladateľka na voľnej nohe (z francúzštiny a taliančiny preložila autorky a autorov ako Elena Ferrante, Valeria Parrella, Simona Vinci, Silvia Avallone, Emmanuel Carrère, Antoine Laurain, Marie NDiaye, Simone de Beauvoir). V roku 2009 knižne debutovala zbierkou poviedok Prvá smrť v rodine. V roku 2010 jej vyšiel prvý román Bellevue, v roku 2013 ďalšia zbierka poviedok Toxo, v roku 2018 zbierka piatich próz Matky a kamionisti, za ktorú získala Cenu Európskej únie za literatúru. Všetky spomínané knihy boli nominované na cenu Anasoft litera. V roku 2021 jej vyšiel zatiaľ posledný román Pod slnkom Turína, ktorý je takisto nominovaný na cenu Anasoft litera 2022.

Diskusiu spoluorganizuje literárna cena Anasoft litera, v rámci podujatí Anasoft litera uvádza, ktoré z verejných zdrojov podporil hlavný partner Fond na podporu umenia.

Moderuje: Alexandra Harvanová