17.05.2023 18:30
Trvanie do: 17.05.2023 22:00
Kultúrne centrum Modra
Podujatie

Noc literatúry 2023

Opäť je tu obľúbená literárna špacírka. V stredu 17. mája v čase od 18:30 do 22:00 h zaznejú úryvky európskych autoriek a autorov v podaní známych osobností. Literárna špacírka sa slávnostne otvorí a ukončí v priestoroch nádherne zrekonštruovaného domu známeho pod názvom U richtára na Štúrovej ul. 93-95. Tešiť sa môžete aj na ďalšie zaujímavé miesta od Štúrovej ulice cez Hornú ulicu až za brány zrekonštruovaného modranského kaštieľa.
 
18:30 – Otvorenie - A - U richtára, Štúrova 93- 95
19:00 – 21:15 - Čítanie na všetkých miestach A, B, C, D, E. Čítania budú na 5 miestach naraz a pokračujú v 30-minútových intervaloch – 15 minút čítanie a 15 minút prestávka na presun na ďalšie miesto.
21:30 Vyhodnotenie, žrebovanie cien, koncert – A - U richtára, Štúrova 93- 95
Počas celej Noci literatúry si budete môcť na mieste A - U richtára kúpiť všetky dostupné knihy, z ktorých sa bude čítať.
 
A
U richtára Štúrova 93- 95, Vinohradnícky dom
Dom pochádza z prelomu 16. a 17. storočia. Nachádza sa v lukratívnej lokalite mesta. Pôvodne išlo pravdepodobne o dom člena mestského patriciátu. Podľa historického prieskumu v ňom v roku 1612 žil modranský richtár Georgius Znämer. V dome sa nachádzajú nadpriemerne veľké výrobné priestory na spracovanie hrozna (prešovňa), predpokladá sa, že richtár bol zároveň aj vinohradníkom.
Juan José Millás, Juan Luis Arsuaga: Sapiens a neandertálec - Španielsko (Premedia, 2022, preklad: Katarína Zubácka)
Číta: Ondrej Kovaľ
Ako nás Don Quijote so svojím Sanchom Panzom, paleontológ Arsuaga a spisovateľ Millás, berú na zábavnú a poučnú výpravu za tajomstvami ľudskej evolúcie v duchu najlepšej vedeckej popularizácie. Sú naši paleolitickí predkovia iní, alebo sú ako my? Akademik Arsuaga skladá zábavné a dynamické odpovede prostredníctvom rozprávača Millása.
Pre návštevníkov Noci literatúry je otvorená blu : gallery.
 
B
Horná brána, Štúrova 128
Symbol Modry. Jediná zachovaná pôvodná mestská brána. Bránu začali stavať okolo roku 1610, dokončená bola v roku 1647. Horná brána ako súčasť mestského opevnenia chránila a umožňovala vstup zo severného predmestia. Klenutý prejazd v prízemí chránila priekopa, padací most a strieľne. V minulosti sa jej brány otvárali za prítomnosti mestského kapitána pri východe slnka a zatvárali ich pri jeho západe.
Niccolo Ammaniti: Ja a ty - Taliansko (Vlna, 2022, preklad: Stanislav Vallo)
Číta: Renáta Kišoňová
Má trinásť a je introvert. Pre rodičov si vymyslí prázdninovú lyžovačku so spolužiakmi v Cortine, ale v skutočnosti si naplánuje prázdniny strávené o samote v pivnici. Tam naňho však čaká prekvapenie – stretnutie s nevlastnou sestrou, drsným dievčaťom na drogách.
 
C
Vinohradnícky dom na Hornej ulici, Horná 25
Dom stojí na pravej strane ulice, kde je pôvodná architektonická a urbanistická zástavba. Súčasní majitelia realizovali obnovu a modernizáciu domu v rokoch 2008 až 2011. Zaujímavosťou je, že v dome žil a tvoril akademický sochár Jozef Horváth. Pri kúpe domu sa majiteľom zapáčila aj dobre orientovaná záhrada. Dom získal za rok 2021 cenu za najlepšiu obnovu historickej architektúry v obciach a mestečkách Bratislavského kraja.
Stanislav Rakús: Ľútostivosť - Slovensko (KK Bagala, 2021)
Číta: Márius Kopcsay
Zbierka poviedok, ktorá získala cenu Anasoft Litera 2022,obsahuje emotívne a psychologicky precízne vyrozprávané príbehy postáv, ocitajúcich sa vo svojich životoch a činoch na hrane dobra a zla, nevedomosti a krutosti, žičlivosti a chamtivosti, samoty aj osamelosti.
 
D
Kaštieľ v Modre - Malokarpatské osvetové stredisko v Modre, Horná 20
V súpise pamiatok sa píše, že kaštieľ bol postavený v roku 1700. Bol to domový rozvinutý typ mlyna, kde je mlynica aj obytná časť. Modrania mlyn prezývali Klosterműhle- Kláštorný mlyn v Širokom. Písomné pramene uvádzajú v 19. storočí viacerých majiteľov. Známym majiteľom od roku 1912 bol rytier Arthur Polzer a jeho manželka Alžbeta. Bol to významný predstaviteľ habsburského dvora a kancelár cisára, ktorý objekt povýšil na reprezentačné šľachtické sídlo.
John Boyne: Komnata ozvien - Írsko (Slovart, 2022, preklad: Otto Havrila)
Číta: Roman Pomajbo
Vtipná satira reflektujúca dnešnú spoločnosť v područí sociálnych sietí, keď jediný príspevok môže prevrátiť naruby život nielen jednotlivcovi, ale aj celej jeho rodine. Nezastaviteľnú lavínu urážok a klamstiev preruší radikálne oslobodenie sa od sociálnych sietí.
 
E
Kaštieľ v Modre - Malokarpatské osvetové stredisko v Modre, Horná 20
Od roku 1922 do roku 1954 sa tu nachádzala vinárska a ovocinárska škola. Od roku 2003 tu sídli Malokarpatské osvetové stredisko. V roku 2015 sa BSK rozhodol pre ďalší rozvoj strediska ako kultúrno-kreatívneho centra pre vinárov, vinohradníkov, umelcov, žiakov, keramikárov, neziskové organizácie, ale i širokú laickú a odbornú verejnosť.
Pascal Mercier: Perlmannovo mlčanie - Švajčiarsko (Premedia, 2022, preklad: Paulína Šedíková Čuhová)
Číta: Michal Rovňák
Oceňovaný román z akademického prostredia začína na jazykovednom sympóziu, kde hlavný hrdina Perlmann zistí, že v pracovnom živote už nemá ďalšie méty. Prestane veriť v zmysel akademickej činnosti, prepadne sa do zúfalstva, ktoré sa každým dňom stupňuje, až ho privedie na pokraj toho najhoršieho činu.
Pre návštevníkov Noci literatúry je otvorená galéria v Malokarpatskom osvetovom stredisku.
 
Ďakujeme všetkým, ktorí nám pomáhajú pri príprave podujatia - Malokarpatskému osvetovému stredisku, mestu Modra, pani Alene Kasovej, Lucii Paškovej a Mariánovi Vargovi. Noc literatúry z verejných zdrojov finančne podporil Fond na podporu umenia.
 
Noc literatúry je celoeurópskou záležitosťou a do podujatia vstupujú mnohé európske a aj mimoeurópske mestá. Hlavným organizátorom na Slovensku je České centrum Bratislava. Noc literatúry z verejných zdrojov finančne podporil Fond na podporu umenia.