20.02.2020 18:00
Artforum Žilina, Mariánske námestie 11
Podujatie

Peter Gärtner v Žiline

Peter Gärtner je známy ako otec zakladateľ festivalu Hviezdne noci Bytča. Peter je živel. Peter je zábavný. Peter je kamoš. Peter je divadelník. Peter je kníhkupec. Peter je spisovateľ. Peter je ...
Moderovať bude herec Mišo Németh.
Bude to zábavné a bude to hlučné.
Srdečne Vás pozývame

Čo je Veľký Román?
Veľký román je komediálne dielo o tom, či je ešte vôbec možné a potrebné písať veľké literárne diela, literárna gangsterka polemizujúca o dejinách slovenskej literatúry a kultúry. Ale aj obraz obdobia komunizmu so všetkými jeho konzekvenciami smerom k súčasnosti, dráma medzi generáciou rodičov, ktorá dodnes spomína na normalizáciu ako na staré zlaté časy a generáciou ich detí, ktoré tento režim považujú sa neželané dedičstvo.

Tridsiatnik Martin Komínek sa už dlhé roky snaží získať finančnú podporu od Literárneho inštitútu na napísanie svojho Veľkého románu, ako pateticky sám nazýva knihu, na ktorej pracuje. Keď mu jedného dňa Inštitút udelí dotáciu, nedokáže tomu uveriť. Bude schopný skonsolidovať svoje tvorivé schopnosti a má skutočne kapacitu na to, aby napísal plnohodnotné beletristické dielo, ktoré bude mať čo povedať nielen hŕstke jeho najbližších intelektuálnych kamarátov?
Záhadné udelenie grantu naruší dennú rutinu jeho ležérneho kaviarenského života. Nielen preto, že musí začať knihu skutočne písať, ale aj preto, že sa nad jeho dotáciou začnú zlietať všetci jeho veritelia, krčmoví kamaráti, chudobní umelci a podvyživení vydavatelia.

Peter Gärtner
Absolvent odboru scenáristika a dramaturgia na VŠMU (2011). Jeho prvotina je detská ilustrovaná kniha O čertovi Kolofónovi (2017), ktorá vychádza z rovnomennej bábkovej hry. Autor sa pred písaním kníh venoval práve bábkovému divadlu a okrem písania hier pre vlastné divadlo má na svedomí aj scenár k inscenácii Lovci duchov v Bábkovom divadle Žilina (2019). Okrem iného sa venuje aj písaniu scenárov pre televízie, recenzíí a blogov a organizovaniu rôznych kultúrnych podujatí. Veľký román je jeho knižný debut na poli beletrie pre dospelého diváka.

Vydavateľstvo Zum Zum production
Nezávislé slovenské vydavateľstvo vzniklo v roku 2014. Po skúsenostiach s tvorbou pre deti a umeleckými monografiami sa púšťa aj do vydávania beletristickej tvorby pre dospelé publikum. Na svojom konte má úspešné detské tituly Marínka Somarinka, Cukrové topánky a O čertovi Kolofónovi, monografiu bratislavského fotografa Juraja Bartoša a memoárovú tvorbu liptovského spisovateľa Johnyho Salónku. V roku 2019 vydáva Veľký román Petra Gärtnera, Obchodnú ulicu Svedectvo doby Juraja Bartoša a Pokojných v nepokoji Timoteja Križku.

* Knihu z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.