05.12.2019 18:30
Impact Hub Bratislava
Podujatie

Reportéri v prvej línii: Andrej Bán

Príďte s nami zavŕšiť knižný rok! Pozývame vás na diskusiu s Andrejom Bánom, po ktorej bude nasledovať každoročné priateľské vianočné posedenie s Absyntom. Diskusiu moderuje Samo Marec.
Andrejovi Bánovi vydávame už druhú absyntovku. Po nečkanom bestselleri Slon na Zemplíne, v ktorom putujeme po Slovensku, sa tento raz presnieme na juh Európy. V jeho najnovšej reportážnej knihe Trochu oheň, trochu voda sú krajiny bývalej Juhoslávie opäť spolu.
Andrej Bán jazdí na Balkán už od roku 1993 ako reportér a fotograf, neskôr aj ako humanitárny pracovník. Nepridáva sa k žiadnej z bojujúcich strán – v centre jeho záujmu vždy stoja obyčajní ľudia, ľudia trpiaci, ľudia manipulovateľní, ľudia, ktorým bolo ublížené. V Srbsku, v Bosne a Hercegovine, v Chorvátsku i v Kosove. Sú to však aj migranti, ktorí sa cez Balkán len pokúšajú prejsť na ceste za lepším životom, no viaznu v ňom ako v pohyblivých pieskoch.
Balkán, jeho krajiny i dejiny sú fascinujúce. Niekedy sa nám zdajú celkom blízke, inokedy je mentálna priepasť prihlboká a nastáva nepochopenie. Túto priepasť nám pomáha prekonať Andrej Bán práve v novej absyntovke: www.absynt.sk/trochu-ohen-trochu-voda
Andrej Bán slovenský reportér a fotograf. Od roku 1987 pracuje pre domáce a zahraničné médiá, venuje sa najmä reportážam z krízových oblastí sveta, ako je napríklad Kosovo, Izrael, Gruzínsko, Afganistan, Pakistan, Ukrajina či Haiti, kam sa opakovane vracia. Zaujíma ho hlbší pohľad na príčiny konfliktov, ako aj ťažká situácia obetí vojen či prírodných katastrof v dlhšom období, keď sa pokúšajú vrátiť sa naspäť do normálneho života. V roku 1999 počas prebiehajúcej vojny v Kosove založil a trinásť rokov viedol organizáciu Človek v ohrození. Vo vydavateľstve Slovart mu vyšli fotografické publikácie Iné Slovensko (2006) a Kosovo (2008), v roku 2016 vydal fotograficko-reportážnu knihu Na juh od raja, ktorá je prierezom dvadsiatimi piatimi krajinami, ktorým sa ako reportér venoval od roku 1991. V roku 2018 vydal výnimočnú reportážnu knihu o Slovensku s názvom Slon na Zemplíne (Absynt 2018), ktorá je výsledkom takmer tridsiatich rokov reportérskej práce od Čiernej nad Tisou po Bratislavu. Za túto knihu získal Cenu Nadácie Tatra Banky za umenie v kategórii literatúra.
Beseda je súčasťou putovného festivalu reportážnej literatúry Reportéri v prvej línii, ktorú z verejných zdrojov podporil hlavný partner Fond na podporu umenia.
Za spoluprácu ďakujeme Impact Hub Bratislava.
Po besede bude nasledovať priateľské vianočné posedenie. FB podujatie nájdete tu.