16.11.2022 18:00
Kultúrne centrum Malý Berlín v Trnave, Štefánikova ulica 4
Podujatie

Rozhovor o vojne: beseda s filozofom a novinárom Volodymyrom Yermolenkom

Ako vojna mení chápanie Európy a aké je miesto Ukrajiny v európskom kontexte? Prečo je diplomatické riešenie vojny na Ukrajine v súčasnosti takmer nemožné?
 
Ruská invázia vyvolala v našej spoločnosti veľa otázok. Do nášho programu sa snažíme pozývať profesionálov, s ktorými hľadáme odpovede nielen na tieto otázky.
 
Tentoraz sme pre vás pripravili online besedu, na ktorej sa slovenský reportér Mirek Tóda porozpráva s ukrajinským filozofom a novinárom Volodymyrom Yermolenkom o ukrajinskej národnej identite, ruskej ideológii a jej úlohe v rusko-ukrajinskej vojne.
 
Beseda sa uskutoční v anglickom jazyku s tlmočením do slovenčiny.
------------------------------------------
𝐕𝐨𝐥𝐨𝐝𝐲𝐦𝐲𝐫 𝐘𝐞𝐫𝐦𝐨𝐥𝐞𝐧𝐤𝐨 je doktorom politológie (EHESS, Paríž, Francúzsko) a filozofie (Kyjivo-Mohylianska Akadémia, Kyjiv, Ukrajina). Je riaditeľom analytického oddelenia v Internews Ukraine, jednej z najväčších a najstarších ukrajinských mediálnych mimovládnych organizácií. Pôsobí ako hlavný redaktor multimediálneho projektu UkraineWorld.org v angličtine. Je docentom na Univerzite Kyjivo-Mohylianska Akadémia a popri tom pôsobí ako lektor, publicista a esejista. Je autorom mnohých článkov publikovaných napr. v The Economist, Le Monde, Financial Times, New York Times či Newsweek. Taktiež poskytol množstvo komentárov pre televízne stanice ako BBC, CNN, Al Jazeera, France 24 atď. Ako spisovateľ je nositeľom viacerých cien. Jeho texty vyšli v ukrajinčine, angličtine, francúzštine, nemčine, ruštine, holandčine, nórčine, poľštine a ďalších jazykoch.
 
Je spoluzakladateľom a autorom podcastov Kult:Podcast (v ukrajinčine) a Explaining Ukraine (v angličtine).
 
𝐌𝐢𝐫𝐞𝐤 𝐓𝐨́𝐝𝐚 je zahraničnopolitický novinár a reportér. Pracoval vo viacerých celoslovenských médiách, zažil vojnu v Gruzínsku v roku 2008, viackrát od Oranžovej revolúcie v roku 2004 navštívil Ukrajinu, bol tam aj počas prebiehajúcej invázie.
------------------------------------------
The project is co-financed by the Governments of Czechia, Hungary, Poland and Slovakia through Visegrad Grants from International Visegrad Fund. The mission of the fund is to advance ideas for sustain able regional cooperation in Central Europe.