27.05.2017 18:00
Trvanie do: 27.05.2017
Martinus Poprad
Podujatie

Stretnutie s poľským autorom Andrzejom Stasiukom V Poprade

Vydavateľstvo Slovart vás srdečne pozýva na stretnutie s poľským autorom Andrzejom Stasiukom.

Ide o najprekladanejšieho poľského autora. "Svet je taký komplikovaný a zaujímavý, že do konca života si s ním neporadím – neopíšem ho, nepochopím," povedal Andrzej Stasiuk v rozhovore pre denník SME. Jeho najnovšia kniha Východd je neobvyklým záznamom cestovania. Autor v nej na svojich cestách cez periférne končiny Ruska, mongolské stepi až po ujgurské oblasti v Číne spomína nielen na detstvo, ale v spomienkach sa vracia k vojnovým zážitkom svojich prarodičov a konfrontuje prežitú minulosť s cestou za jej znovuprežitím. Kniha vyšla vo Vydavateľstve SLOVART v preklade Tomáša Horvátha.

O autorovi

Andrzej Stasiuk (1960) sa narodil vo Varšave, kde prežil búrlivú mladosť, dezertoval z armády a dostal sa na rok a pol do väzenia. Do literatúry vstúpil v deväťdesiatych rokoch 20. storočia. Za knihu Cestou do Bagdadu dostal najvýznamnejšiu poľskú literárnu cenu Niké. Za knihu Východ získal v roku 2015 literárnu cenu mesta Varšava. V slovenčine vyšli jeho diela Dukla (1997), Haličské poviedky (SLOVART 2008), Taksim (SLOVART, 2011) a výber z jeho dramatickej tvorby s názvom Čakanie na Turka.

„Stasiukove cestopisné eseje sú ako jazda vlakom. Rytmus kolies na dilatačných spojoch koľajníc je pokojný a pomalý, polovicu vagóna zvyčajne spoľahlivo uspí, a práve vtedy sa začnú za oknami hrdzavého vozňa diať tie najzaujímavejšie veci," napísalo o ňom diele Ján Púček v Denníku N.