Recenzia
13.04.2010

04 biblioglosár 2010

Allan Pease – Barbara Pease

Prečo muži robia všetko na poslednú chvíľu a ženy dotiahnu veci do úspešného konca

Bratislava, Ikar 2009

Preklad Martina Zrubáková

Autori knihy už vyše tridsať rokov skúmajú a študujú rozdiely medzi mužmi a ženami, analyzujú filmový, rozhlasový a televízny materiál. Na základe toho pripravili príručku šťastnejšieho partnerského života. Svoje rady sústredili do viacerých okruhov: nakupovanie, stres, vzájomná pomoc... Odpovedajú aj na otázky, prečo sa počas sviatkov ideme jeden z druhého zblázniť a charakterizujú desať vecí, ktoré rozčuľujú mužov na ženách a ženy na mužoch (napr. prečo muži neustále diaľkovým ovládačom prepínajú televízne stanice...). Neobišli ani problematiku návštev počas sviatkov, vrátane návštev rodičov, ochotných svokier..., či firemných večierkov. Ukázali, že katastrofám a tragickým rodinným nezhodám možno predísť. S knihou sa čitateľ poučí aj zabaví.

Czesław Janczarski

Leto Macka Uška

Bratislava, Ikar 2009

Preklad Marianna Mináriková-Prídavková

Macko s ovisnutým uškom je populárnou postavičkou. V tejto knižke nájdu deti veľa príhod z jeho prázdninového putovania. Dozvedia sa napríklad o pretekoch Macka Uška so zajačikom, šarkanoch, kolotoči, kozliatkach, trpaslíkovi, zubrovi, ale aj o cirkuse, vtáčom rozhlase, lesných novinách, či darčekoch z lesa. Krátke príbehy skrášľujú ilustrácie Zb. Rychlického – spolu s prázdninovými huncútstvami Macka Uška nás môžu v túto tuhú zimu príjemne zahriať.

Cheryl Jarvisová

Náhrdelník

Bratislava, Ikar 2009

Preklad Elvíra Haugová

Príbehy trinástich žien, ktorým nevšedný nápad zmenil život. Tento nápad dostala Jonell McLainová, ktorá v juhokalifornskom mestečku Ventura zbadala v klenotníctve luxusný náhrdelník. Drahý šperk ju oslovil, ale nemohla si ho dovoliť. Prečo môže mať takéto predmety len hŕstka bohatých? Čo keby sa naň poskladali viaceré? Obtelefonovala priateľky a známe. Onedlho si krásny náhrdelník kúpila spolu s ďalšími dvanástimi ženami. Diamanty sa stali ich talizmanom, zrkadlom životných príbehov. Vytvorili dokonca spolok Jewelia. Žiarivý náhrdelník pre každú z nich predstavoval iné hodnoty. Román, ktorý vychádza zo skutočnej udalosti, ukázal, ako nápad pomohol Kalifornčankám zosúladiť odlišné názory aj životný štýl, spojiť rôzne generácie a kultúry, zmeniť symbol výnimočnosti na symbol spolupatričnosti a „prepísať históriu ženskej závisti a túžby“.

-lč-