Recenzia
15.11.2006

22 biblioglosár 2006

Biblioglosár

Michael Gerber: Barry Trotter a bezočivá paródia

Bratislava, Vydavateľstvo Fragment 2006

Preklad Oľga Hlaváčová

  Gerber tne do komercie a primitivizmu, ale had občas, dosť často, hryzie vlastný chvost. Píše svižne a šikovne, jeho ľahkosť je však občas skutočne neznesiteľná. Ťažko povedať, čo bolo myslené vážne a čo len zo žartu – a možno práve to bolo podstatou knižky. V každom prípade som pod vrstvou fekálneho humoru postrehol úctu autora k slovu a pod cynickým znevážením hanblivo skrytú obavu o niečo, čo ani netreba pomenovať, aby to nezmizlo. Volá sa to chuť detí čítať – a už tak či onak, jej katalyzátorom je istá postava chlapca v okuliaroch. V záplave fekálií a kŕčovitého cynizmu nevdojak začínate veriť v silu lásky, dobra a krásy... Lebo jednoducho CHCETE veriť, že je aj niečo iné.

Miloš Ferko

Mary Jane Clark: Prezradím ti tajomstvo

Bratislava, Slovenský spisovateľ 2006

Preklad Hugo Gánivý

  Príbeh z rušného sveta televízneho spravodajstva odhaľuje krutosť ľudskej ctižiadosti. Hlavnou postavou je príťažlivá moderátorka televízie KEY, Eliza Bakerová, a jej populárny kolega Bill Kendall. Bill sa napriek úspechom u divákov i nadriadených rozhodne pre samovraždu, aby sa verejnosť nedozvedela utajovanú pravdu: mal AIDS. Okrem toho úzkostlivo tajil - hoci bol rozvedený - svoj ľúbostný vzťah k manželke potencionálneho kandidáta na prezidenta. Po Billovej smrti a zverejnení testamentu sa rozkrútilo koleso hľadania, súvislostí, špekulácií... A úmrtí jeho známych. Napätie sa dotklo aj televízie KEY, Billových spolupracovníkov a, samozrejme, Elizy. Kniha s vynikajúcou zápletkou a šokujúcim odhalením potvrdila majstrovstvo autorky tohto trileru.

-lč-

Evelyn Elsaesser-Valarinová: Krajina anjelov

Bratislava, Ikar 2006

Preklad Štefan Kočiš

  Rozprávanie o ľudskom trápení. Dievčatko choré na leukémiu prežíva svoje posledné chvíle. Vnútornými monológmi predostiera svoju hlbokú úprimnú skúsenosť bolesti, jej prežívania na pozadí vzťahov s rodičmi a blízkymi. Umiera a dozrieva zároveň. Chvíle s touto knihou nútia pýtať sa, čo z toho, čo práve robíme, má v živote vlastne cenu...

-rm-