Recenzia
04.03.2005

4 biblioglosár 2004

 

Biblioglosár

Michael Keene: Svetové náboženstvá

Bratislava, Ikar 2003

Preklad Anna Rácová

Prehľadné knihy o veľkých svetových náboženstvách sa zrejme budú vydávať dovtedy, dokiaľ sa budú vydávať knihy. Každá nevyhnutne bude mať svoje nedostatky, niektorá aj výraznejšie prednosti a koncepčné zlepšenia. Keenova kniha zrejme patrí k tým druhým. Má ambíciu byť objektívnou, koncepčnou a faktograficky nasýtenou. Autor načrtáva príčiny a zrod jednotlivých náboženstiev, ich fundamentálne špecifikum, drámu ich historického vývinu a pútavé portréty ich zakladateľov, resp. významných osobností. Knihu možno odporúčať nielen vďaka informačnej hodnote, ale aj úrovni jej vyjadrenia. Grafická a obrazová stránka je na tradične dobrej ikarovskej úrovni.

-jl-

Múdre šteniatka a iné rozprávky...

Preklad Veronika Veselá

Bratislava, Ikar 2003

Knižka je síce určená najmenším deťom, ale ani mnohým dospelým by vôbec neuškodilo, ak by si ju prečítali. Sú to veľmi pekné, poučné rozprávky, s jasným posolstvom do života. Môžeme si prečítať o múdrych šteniatkach, muchotrávke a slimáčikovi, o rybke, ktorá sa vydala do sveta, o tom, ako vznikli umelé kvety, o slávikovi v kukučkových hodinách, o korytnačke a tajomstve šťastia a nakoniec aj o tom, ako sa z nežka stal ježko. Všetky v sebe nesú krásne myšlienky o význame priateľstva, o šťastí, spokojnosti, úcte k prírode, k rešpektovaniu svojho okolia, o láske a šľachetnosti, o jedinečnosti každého živého tvora. Mnoho napovie aj záver rozprávky o korytnačke, ktorá bola smutná, lebo bola nemá, samozrejme, až do chvíle, kým stretla inú korytnačku. Vtedy pochopila to, čo platí aj o ľuďoch: keď sa majú radi, rozumejú si aj bez slov. Keby si ľudia vedeli vychutnať spoločné šťastie, boli by rovnako šťastní, ako tie dve korytnačky.

Milan Lučanský: Tatry a okolie

Bratislava, Ikar 2003

Rozkošná knižočka veľká ako slovníček prváka je praktickým výsledkom zaujímavého nápadu jej autora Milana Lučanského. Zostavil praktického sprievodcu s prehľadne usporiadanými údajmi, doplnené farebnými fotografiami, krátkymi textami a mapkami. Sú tu výšky jednotlivých vrcholcov, hĺbky a rozlohy plies, popisy dolín i presné označenie miesta, odkiaľ sa možno dostať k jednotlivým cieľom. Nájdete tu informácie aj takého druhu ako napríklad – najvýchodnejším štítom Vysokých Tatier je Jahňací štít (2 229 m n. m.) a prvý zaznamenaný výstup naň uskutočnil anglický cestovateľ Robert Townson v roku 1793, ale aj to, že Dolina siedmich prameňov je známa svojím mimoriadnym botanickým bohatstvom a preto je považovaná za botanickú záhradu Tatier. Publikácia má iba necelých sto strán, zato maximálne a prakticky využitých. Zmestí aj do vrecka nohavíc a určite by nemala chýbať vo výbave každého tatranského návštevníka.

-gro-