Recenzia
29.12.2006

Európske biele vína

Európske biele vína

Bratislava, Ikar 2006

Preklad Judita Melcerová

Táto príručka pre milovníkov bielych vín ponúka prehľad pestovateľských oblastí a slávnych európskych výrobcov vín z Francúzska, Nemecka, Talianska, Rakúska, Španielska, Portugalska, Švajčiarska, Maďarska, Grécka, Rumunska, Českej republiky a Slovenska.

Keďže kniha pôvodne vyšla v Nemecku, je pochopiteľné, že najviac priestoru venuje práve vínam z tejto krajiny. So nslovenskými vínami to až také ružové nie je, len na pár stranách sú tu spomenuté vína z našich šiestich vinohradníckych oblastí - z malokarpatskej, južnoslovenskej, stredoslovenskej, nitrianskej, východoslovenskej a z oblasti Tokaj.

Po krátkom všeobecnom úvode, ktorý nám predstavuje konkrétnu krajinu a jej vinársku povesť, nasleduje klasifikácia a kategórie vín jednotlivých krajín. Nechýbajú ani mapky vinohradníckych oblastí.

Spomeňme aspoň zopár zaujímavostí o najvýznamnejších pestovateľoch vín. Tak napríklad Francúzsko má najlepšie, ale aj najdrahšie vína, je modelom pre iné vinohradnícke krajiny. Je však neporaziteľné aj v nižších cenových kategóriách. Nemecko je známe najmä svojím rizlingom, hoci nemecké víno zatiaľ ani zďaleka nedosiahlo svetovú legendárnu povesť, ktorú malo začiatkom 19. storočia. Taliansko je jednou z najstarších vinohradníckych krajín na celom kontinente. Etruskovia boli prvým národom, ktorý v 8. storočí pred n. l. systematicky pestoval odrody viniča. Mesto Pompeje bolo najvýznamnejšou metropolou obchodu s vínom. Rakúsko sa špecializuje najmä na biele odrody, na prvom mieste je Grüner Veltliner. Po „vínnom“ škandále v roku 1985 sa povesť rakúskeho vína naštrbila, ale dnes sa rizling z Wachau alebo prírodné sladké vína zo Seewinkelu pokladajú v oblasti suchých bielych vín za špičku. A nakoniec Maďarsko a jeho víno Tokaj Aszú, ktoré francúzsky kráľ Ľudovít XIV. charakterizoval ako „víno kráľov, kráľ vín“ a za vlády Márie Terézie platilo „nullum vinum nisi hungaricum“ – maďarské víno, nijaké iné. Po kríze v 90. rokoch má Maďarsko opäť špičkové vína, ale dopyt na svetovom trhu rastie veľmi pomaly. Rada by som uviedla aj nejakú zaujímavosť o vínnej histórii Slovenska, v knihe ju žiaľ ale nenájdeme.

V každom prípade kniha poslúži ako prehľadná príručka pre tých, ktorí sa chcú dozvedieť niečo viac aj o vínach našich európskych susedov.

-mgb-