Básnický debut po rokoch

Bibiana Wallnerová (1932) štvrť storočia pracovala v rozhlase, je autorkou literatúry pre deti (Aká bola dávna škola, ML1979, Abeceda dôvtipu, 1986), textárka, poetka, prozaička, humoristka, dramatička i prekladateľka. Za rok 2004 jej vyšli vo vydavateľstve JIM 78 dve  knihy – Poviedky z rádia, telefónu a mobilu a zbierka básní  Ochrana domu.

                           Básnický debut po rokoch

Medzi neúprosnými vysielacími termínmi a sledovaním aktualít sa rozhlasový redaktor len ťažko dostane k literárnej tvorbe. Hoci Bibiana Wallnerová (1932) štvrť storočia pracovala v rozhlase, presadila sa nielen ako novinárka, ale aj ako autorka literatúry pre deti (Aká bola dávna škola, ML1979, Abeceda dôvtipu, 1986), textárka, poetka, prozaička, humoristka, dramatička i prekladateľka. Za rok 2004 jej vyšli vo vydavateľstve JIM 78 dve  knihy – Poviedky z rádia, telefónu a mobilu a zbierka básní  Ochrana domu.

* Majú podľa vás rádio, telefón a mobil nejakú súvislosť s prenosom ľudských myšlienok a osudov?

– Kniha Poviedky z rádia, telefónu a mobilu obsahuje šesť osudov. Príbeh starnúceho riaditeľa, ktorý sa desí odchodu do dôchodku. Ďalšia poviedka hovorí o priateľstve dvoch žien, ktoré prežili pod jednou strechou dramatickú zimu pred koncom vojny. V príbehu vedeckej pracovníčky sa prelína rozmnožovanie jej vlastných detí s delením buniek pod mikroskopom. Žiarlivej žene prezradili manželovu neveru SMS-ky. Odlišný osud má typická slovenská vidiečanka, ktorá trpezlivo znáša manželovo sebectvo a tuposť a keď je s ním zle, pokorne sa modlí za jeho zdravie. A napokon český Nemec je aj po polstoročí roztrpčený, že ho po vojne vyhostili z Čiech, ale v konfrontácii so spolucestujúcou sa dozvie, že sa mu ani tak veľmi zle nestalo....

* Vaše piesňové texty sme poznali z rozhlasu, ale aj z Bratislavskej lýry, Detvianskej ruže alebo Oravských synkopov. Ochrana domu je vašou prvou zbierkou básní. Sú medzi nimi aj zhudobnené verše?

– Niektoré básne vznikli ako texty piesní, ale nestali sa pesničkami. Stávalo sa, že niekto zatrhol ich zverejnenie. Iné som vytvorila do konkrétnych programom, napríklad báseň Klaun som napísala pre silvestrovský kabaret a naspieval ju Jozef Kroner. Väčšina básní, ktoré som zaradila do zbierky, sú reflexie osobných zážitkov, názorov  a pocitov.  

Anna Sláviková