Rozhovor s manažétom Bibliotéky Slavomírom Tužinským

Bibliotéka 2007 – Sviatok knihy

15. jubilejný ročník medzinárodného knižného veľtrhu BIBLIOTÉKA sa uskutoční od štvrtka 8. do nedele 11. novembra 2007 v areáli INCHEBA EXPO Bratislava. Prípravy sú už v plnom prúde a tak sme sa opýtali manažéra Bibliotéky Slavomíra Tužinského na novinky. 

Koľko vystavovateľov sa už prihlásilo?

– Počet vystavovateľov je priaznivejší ako po iné roky. Tešíme sa, že pribúdajú aj vydavatelia, ktorí dlhšie na Bibliotéke nevystavovali alebo sa na nej zúčastnia prvýkrát, napríklad Eugenika, Fortuna Libri, Kalligram, Megabooks SK, Vydavateľstvo Michala Vašku, Neografia, Slovart-Print, Karmelitánske nakladateľstvo, Slovenský Tatran a tiež všetci tí, ktorí vystavovali aj pred rokom.

Môžeme sa tešiť na nových zahraničných vystavovateľov?

– Určite áno. Snažíme sa na Slovensko prilákať aj zahraničné vydavateľstvá. Účasť zatiaľ potvrdili vystavovatelia z Českej republiky, Španielska a Švajčiarska.

Sú už pripravené sprievodné programy?

– V minulom roku sme pripravili vyše 100 hodín zaujímavého sprievodného programu. Z roka na rok sa ho snažíme zlepšovať a veríme, že sa nám to podarí. O konkrétnych podujatiach je ešte predčasné hovoriť.

Plánuje sa aj iný alternatívny program? Chystáte nejakú špeciálnu novinku pre vystavovateľov alebo návštevníkov?

- Prvé dva dni bude v literárnom kine festival animovanej tvorby ANIMOFEST, po ňom festival Comics Salon. Vytvárame tiež podmienky pre 1. medzinárodný festival spoločenských hier a pripravujeme tretie literárne diskusné pódium – Dialóg fórum - s odbornými debatami. Najväčšou novinkou však je 1. ročník literárnej súťaže pre ženské autorky, ktoré vydali knihu v roku 2006. Víťazka bude odmenená finančnou prémiou.