Richard Pupala photo 1

Richard Pupala

19. 8. 1972
Hnúšťa

Napísali o autorovi

Pupala sa prvý raz objavil na literárnej scéne už pred desiatimi rokmi, keď vyhral súťaž pre začínajúcich autorov Poviedka 2007. Dlho o ňom nebolo počuť, aj keď ako víťaz mal možnosť vydať svoj debut. Ten nakoniec vyšiel až pred dvomi rokmi a súbor poviedok Návštevy sa hneď dostal do desiatky finalistov Anasoft litera.  
     Často ťaživé témy so sociálnym podtónom zaujali svojím realistickým spracovaním, ktorým sa mu podarilo dosiahnuť nielen presvedčivosť, ale dokázal z bežných životných situácií vytvoriť zaujímavé a silné minipríbehy.
     Silu jeho príbehom dodáva aj prostredie – buď sa odohrávajú v Petržalke, ale môže to byť hocijaké slovenské sídlisko, alebo v malých mestečkách, presne takých, ktorých atmosféru tiež dobre poznáme. Sú to dva Pupalove svety, ktoré sú mu blízke, v ktorých žil alebo žije, a ktoré akoby ho fascinovali.
                                              Mário Gešvantner, In: Denník N, 29. septembra 2017
 
     Tri roky po úspešnom prozaickom debute Návštevy prichádza Richard Pupala so svojou druhou knihou nazvanou Čierny zošit. Tak ako pri prvej knihe, aj teraz ide o zbierku poviedok. A predsa je tu istý žánrový rozdiel. Týmto žánrovým oživením sa Pupala rozhodol riešiť možný problém druhej knihy. O druhých knihách sa totiž zvykne hovoriť ako o najťažších a najproblematickejších – najmä ak prichádzajú po úspešných debutoch.  
     Opäť totiž v zásade ide o sociálne ladené príbehy, v ktorých sa prejavuje empatický záujem o ľudí, čo v živote nevyhrali. Akurát že teraz nie sú ich konce realisticky smutné, ale hororovo strašné...
     Pupala ďalej píše svoje realistické príbehy o biednych ľuďoch, ktorí nestačia na svoj život, a do každého z nich vkladá kdesi pred koncom hororovú rekvizitu. Typickú hororovú rekvizitu. Až takú typickú, že je občas aj nechcene komická. O týchto nešťastných, ale tak veľmi skutočných postavách Richard Pupala naozaj píše. Lepšie než žánrovým rekvizitám totiž rozumie ľuďom.
     V poviedkach zbierky Čierny zošit prichádza k opakovanej kolízii životnej skutočnosti so žánrovou neskutočnosťou. Našťastie pre dobrú literatúru, skutočnosť to v tomto prípade zväčša vyhráva. Tak si ju prečítajme.
                                                                           
                                      Peter Darovec, In: Pravda, 21. októbra  2017