Tomáš Straka

15. 6. 1990
Košice
Žáner:
poézia, próza

Životopis autora

Tomáš Straka sa narodil 15.6. 1990 v Košiciach. Po absolvovaní základnej školy waldorfského typu, študoval na strednej odbornej škole sociálnu prácu a v roku 2013 získal bakalársky diplom v odbore aplikovaná etika na UPJŠ. Knižne debutoval básnickou zbierkou -- Paper back -- roku 2013. Roku 2014 vydal knižku -- Hrdina robotníckej triedy --  a Spievam (2020).

Je zakladateľom slovenskej Slam Poetry. Okrem exhibícií organizuje i Majstrovstvá Slovenska v Slam Poetry a česko-slovenskú tour PANSLAM. V roku 2018 reprezentoval Slovensko na Majstrovstvách Európy v Slam Poetry v Budapešti ako spoluautor scenára a performer v Slamovom divadle Bridging Barriers, ktoré režíroval zakladateľ žánru Marc Smith. Je spoluautorom scenárov k česko-slovenským literárno-divadelným projektom Kvílení 2.19, Slam otřesu, ESTABLISHMENT.


V roku 2013 získava bakalársky diplom v odbore aplikovaná etika na UPJŠ. Počas štúdia na vysokej škole založil a stal sa i vedúcou osobnosťou undergroundového umeleckého zoskupenia D´Byt Dženerejšn, ktoré spája hudbu (folk, jazz, no wave) s poéziou viacerých básnikov a občas i s výtvarným umením; po jeho rozpade naďalej organizuje čítania s hudobným doprovodom po celom Česko-Slovensku, a to s rôznymi hudobníkmi a kapelami, akými sú Nemastný neslaný, Vintáž Fotel, Frequency, Milan Kalmár či Svetozár Šomšák. Momentálne pôsobí v Banskej Štiavnici ako maliar a básnik na voľnej nohe.