V rámci Roka Ľudovíta Štúra – po predchádzajúcej dobrej spolupráci – navštívili Literárne informačné centrum študenti z brnianskej Filozofickej fakulty Masarykovej univerzity pod vedením docenta Ludvika Štepána, vedúceho Seminára západoslovanských jazykov a literatúr a riaditeľa Stredoeurópskeho centra slovanských štúdií v Brne.
Po privítaní u riaditeľa LIC A. Halvoníka im Literárne oddelenie pripravilo literárnu exkurziu po stopách Ľudovíta Štúra, ale oboznámili sme ich aj s inými kultúrnymi a historickými pamiatkami blízkeho okolia. Po návšteve Bratislavského hradu a historického centra Bratislavy (neobišli sme ani kryptu I. Bajzu v Dóme svätého Martina) sa študenti odobrali na hrad Devín, miesto vychádzok štúrovcov. V Devínskej Novej Vsi si pozreli bustu R. Slobodu, dielo akademického sochára A. Ilečka, a navštívili spisovateľov hrob na miestnom cintoríne.
V popoludňajších hodinách sa v Klube slovenských spisovateľov uskutočnilo stretnutie so spisovateľmi; zúčastnili sa na ňom profesor Ján Zambor z Filozofickej fakulty UK v Bratislave a Viliam Marčok, ktorého študenti poznajú ako autora Dejín slovenskej literatúry III. Šéfredaktor časopisu Dotyky Boris Brendza ich oboznámil s najnovšími menami v mladej slovenskej literatúre a prisľúbil im pravidelné dodávanie časopisu Dotyky. Zo slovenských básnikov sa na stretnutí zúčastnil Ivan Kolenič.
Na druhý deň študenti navštívili ďalšie miesto súvisiace s Ľudovítom Štúrom a so spomienkou na uzákonenie slovenčiny – pamätnú izbu Jána Hollého na Dobrej Vode. Pripomenuli si návštevu Štúra, Hurbana a Hodžu u Jána Hollého, ktorý sa na fare v Dobrej Vode po vyhorení madunickej fary zdržiaval i tamojšieho farára Lackoviča. Návšteva Múzea Ľ. Štúra v Modre a modranského cintorína na záver exkurzie symbolicky zavŕšili návštevu brnianskych študentov v LIC.
Foto: Andrej Matuška a Marián Semaník