Cena Európskej únie za literatúru 2019 pre Ivanu Dobrakovovú

Cenu Európskej únie za literatúru (EUPL) 2019 získala Ivana Dobrakovová za knihu Matky a kamionisti. V stredu večer to v Bruseli ohlásil eurokomsiár pre vzdelávanie, kultúru, mládež a šport Tibor Navracsics a rumunský minister kultúry Valer-Daniel Breaz v mene predsedníckej krajiny v Rade EÚ.

Cenu Európskej únie za literatúru začala v roku 2009 udeľovať Európska komisia, ktorá ju organizuje v spolupráci s konzorciom pozostávajúcim z Európskej a medzinárodnej federácie kníhkupcov (EIBF), Európskej rady spisovateľov (EWC) a Federácie európskych vydavateľov (FEP). Zo Slovenska boli na EUPL okrem Ivany Dobrakovovej nominovaní aj Mária Modrovich a Richard Pupala.

Tohtoročnými 14 laureátmi sú: Piia Leinová (Fínsko), Sophie Daullová (Francúzsko), Nikos Chryssos (Grécko), Beka Adamašvili (Gruzínsko), Jan Carsonová (Írsko), Daina Opolskaité (Litva), Réka Mán-Várhegyiová (Maďarsko), Marta Dzidová (Poľsko), Laura Freudenthalerová (Rakúsko), Tatiana Bulibuleacová (Rumunsko), Ivana Dobrakovová (Slovensko), Melissa Harrisonová (Británia), Giovanni Dozzini (Taliansko) a Haska Šijanová (Ukrajina).
Víťazi si preberú ocenenia na slávnostnom ceremoniáli 2. októbra 2019 v Bruseli. Každý z víťazov okrem ceny získa aj finančnú odmenu vo výške 5000 eur.

 

Cenu v minulosti získali aj Pavol Rankov, Jana Beňová a Svetlana Žuchová.