Kto je nositeľom Ceny Dominika Tatarku za rok 2023?

Porota Ceny Dominika Tatarku udelila cenu Mariánovi Andričíkovi za preklad, kalendárium, poznámky, vysvetlivky a doslov výberu poézie Garyho Snydera Stretnutie s horami, a skladateľovi Miroslavovi Tóthovi (saxofóny, vedúci skupiny Drť), autorovi textov Fedorovi Gálovi (hlas) a členom skupiny Drť – Lucii Chuťkovej (klávesy), Marekovi Buranovskému (elektrická gitara), Mártonovi Csernovszkému (basgitara), Jozefovi Krupovi (bicie), Kataríne Malikovej (klávesy), ako aj Michalovi Kaščákovi za štúdiový album Kruh alebo špirála.

Marián Andričík je slovenský literárny vedec, prekladateľ a vysokoškolský profesor Filozofickej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach. Je autorom kníh K poetike umeleckého prekladu (2004), Preklad pod lupou (2014), Aspekty piesňového textu (2014). Debutoval zbierkou reflexívnej poézie Skúška správnosti (1989) a zostavil antológie beatnickej poézie Nahý anjel… alebo Nahlas (1995) a Beatnici (2010). Vo svojej prekladateľskej práci sa venuje najmä prekladu prózy a poézie z anglickej a americkej literatúry (S. King, B. Childish, J. Grisham, J. Keats, T. Hughes, A. C. Doyle, J. Trollopeová a i.). K jeho najvýznamnejším prekladom patria výbery z poézie Johna Keatsa, Williama Blakea, historicky prvý slovenský preklad biblických eposov Johna Miltona Stratený raj (2020) a Vrátený raj (2022), ktoré vyšli rovnako ako preklad poézie Garyho Snydera Stretnutie s horami (2023) v levočskom vydavateľstve Modrý Peter.

Miro Tóth je skladateľ, zvukový dizajner a saxofonista. Magisterské štúdium v skladbe ukončil na VŠMU v Bratislave u Vladimíra Godára, do tretieho roka štúdia študoval u Jevgenija Iršaia a kompozičné začiatky absolvoval u Ilju Zeljenku. Je aj absolvent hudobnej vedy na Univerzite Komenského v Bratislave. Od roku 2020 je zamestnaný ako zvukový dizajnér v Českom rozhlase v Prahe. Založil a hráva v kapelách ako Drť, Dystopic Requiem Quartet, Srnka, Predskokan Otrok, Shibuya Motors alebo Funeral Marching Band. Je držiteľom štyroch víťazných ocenení Radio_Head Awards v sekcii experimentálna hudba. S filmami OUT, Služobníci alebo FREM sa zúčastnil filmových festivalov v Cannes a Berlinale. So skupinou Drť vydal albumy Puntičkár, Minister, Kruh alebo špirála a výber z albumu zo živého koncertu vo Frýdku-Místku 17. 11. 2023.

Fedor Gál je sociológ a prognostik. V roku 1989 bol spoluzakladateľom VPN, v roku 1990 predsedom jeho Koordinačného centra a v roku 1991 predsedom Republikovej rady VPN. Okrem iných vydal vedecké knihy Svet vedy a poznávania (1988), Možnosť a skutočnosť (1990), Dnešní krize česko - slovenských vztahů (1992), Násilí (1994), eseje O jinakosti (1998), Lidský úděl (2004) a rad publicistických publikácií a esejí, v poslednom čase Mojich tridsať rokov (2019) a Drtím, drtíš, drtíme (s krízou za zadkom) (2020). S Josefom Alanom vydal Budúcnosť vo svetle prognostiky – alebo čo vieme a čo nevieme o budúcnosti (1983) a Spoločnosť vo svetle sociológie (1986), s kolektívom Prognózovanie vývoja vedy (1990), s Petrom Zajacom 1+1 (2004), s Petrom Zajacom a Mirom Švolíkom knihu Dvadsaťpäť (2019) s Petrom Pöthem Ja a My (2022). S Janom Urbanom bol editorom a spoluautorom zborníka Mýty v nás a kolem nás (2022), s Mirom Švolíkom spoluautorom knihy Post Mortem (2023). S Mirom Tóthom a skupinou Drť vydal štúdiový album Kruh alebo špirála (2023) a výber z albumu ako záznam zo živého koncertu vo Frýdku-Místku (2023). S Janou Klusákovou vydal knihu rozhovorov Rozhovory s Fedorom Gálom (1992) a s Karolom Sudorom knihu rozhovorov Ešte raz a naposledy (2017).

O Cene Dominika Tatarku
Cena Dominika Tatarku je považovaná za jedno z najprestížnejších slovenských kultúrnych a literárnych ocenení a je určená autorovi za výnimočné dielo v tlačenej alebo elektronickej podobe, ktoré napĺňa humanistické tradície slovenskej kultúry a občianskym postojom nadväzuje na duchovný odkaz Dominika Tatarku.

Porota Ceny Dominika Tatarku má stálych členov, ktorými sú Gabriela Rakúsová, Daniel Fischer, René Bílik, František Mikloško, Martin Mojžiš, Ján Králik, Peter Zajac. Ďalším členom je nositeľ ceny za predchádzajúci rok – tento rok si túto úlohu plnil Štefan Hríb.

Foto: Konzervatívny inštitút M.R.Štefánika