Asi tridsať zvedavých študentov maturitného ročníka a niekoľko zanietených tretiakov Gymnázia Andreja Vrábla v Leviciach v pondelok 19. novembra uháňa po veľkej prestávke do multimediálnej učebne. Chcú naživo vidieť, počuť, možno aj osloviť známu-neznámu poetku a prekladateľku Milu Haugovú.
Prišla do známeho prostredia, veď na tejto škole študovala. Stále je s naším regiónom spätá, lebo v Zajačej Doline – mieste svojho detstva a mladosti – trávi aj v súčasnosti veľa času, v Leviciach istý čas učila na strednej škole, a tak sem chodí rada a často.
Mila Haugová čítala zo svojej tvorby, rozprávala o sebe a všeličom inom, vysvetľovala vlastný zmysel poézie i zmysel života, pýtala sa úprimne na názor mladých ľudí a jej básne sa zrazu stali zrozumiteľnými všetkým. Jej spomienková próza vyvolala mnoho otázok o minulosti i dnešku.
A to už dostávajú priestor na interpretáciu autorkiných veršov aj žiaci. Ich snaha je obrovská, zainteresovane a precítene čítajú jej báseň Prahlas. Vďaka Haugovej Prahlasu, ktorý je zaradený do najnovšej publikácie Literárneho informačného centra Proglas. Preklady a básnické interpretácie (vychádza spolu s Konštantínovým Proglasom v preklade Eugena Paulinyho a prebásneníViliama Turčányho s ďalšími unikátnymi interpretáciami súčasných slovenských básnikov Ľubomíra Feldeka, Jána Buzássyho, Jána Zambora, Kataríny Džunkovej, Juraja Kuniaka, Daniela Heviera, Erika Ondrejičku, Anny Ondrejkovej, Rudolfa Juroleka a Dany Podrackej v kánonickom rozsahu 111 veršov), lepšie chápu aj zmysel tohto starobylého textu.
Ďakujeme Vám, Mila Haugová, odhalili ste tejto očarenej skupinke nejedno z tajomstiev poézie, ale aj večný odkaz prvej slovanskej básne.
Všetkým sa deväťdesiatminútové stretnutie s Vami zdalo príliš krátke, ale na budúci školský rok budeme radi pokračovať.
Mgr. Ľubica Opaterná, vyučujúca SJL